Vijesti

Duraković: Bego i ekipa su samo izvršioci. Iza su veće političke figure

Ćamil Duraković, član Izbornog štaba inicijative "Moja adresa: Srebrenica" i bivši načelnik ove opštine, dobio je poziv za saslušanje od Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP-a) RS-a, gdje je navedeno kako treba da dođe u Policijsku stanicu Srebrenica u svojstvu svjedoka, a u vezi sa održavanjem lokalnih izbora u Srebrenici. Tačnije, bit će saslušan u vezi sa "izbornim prevarama" i "Kršenjem izbornih pravila".

MUP RS-a reagovao je tek nakon što je SIPA, po nalogu Tužilaštva BiH uhapsila i saslušala Begu Bektića, Envera Hamzića i Muamera Sandžića, te nakon što je Centralna izborna komisija (CIK) BiH ustanovila da postoji dovoljno razloga za sumnju u regularnost izbornog procesa u Srebrenici, tako da je pokrenula istragu o utvrđivanju zakonitosti i pojedinačne odgovornosti.

Duraković se za Preporod.info osvrnuo se na poziv koji je dobio od MUP-a RS.

"To su represivni pozivi koje ja godinama dobivam, jer dižem glas protiv sistema koji je diskriminatoran prema nama Bošnjacima u bh. entitetu RS. Oni odgovaraju kroz neke pozive u policiju gdje uzalud uzimaju neke izjave, samo treniraju strogoću. Međutim, ovaj poziv je uslijedio više kao pokušaj kidnapovanja istrage koju vodi Tužilaštvo BiH i SIPA, da bi na neki način MUP RS-a kao mehanizam SNSD-a doveo tu istragu u Bijeljinu, gdje bi zataškali odgovornost prvaka SNSD-a i Mladena Grujičića za izborne prevare. Skoro sam pa uvjeren da Bego Bektić i druga dvojica Bošnjaka nisu sami radili taj posao. Neko im je to morao naložiti, dati instrukcije kako se to radi i eventualno dati sredstva za to. Taj poziv je uzalud. Ja ću otići u petak da dam izjavu, ali to je ništa drugo do jedan perfidan pokušaj institucija RS da relativiziraju državne organe i istrage koje se vode. Mi smo oni koji su raskrinkali te izborne prevare i sada to nekome ne štima", kazao je Duraković.

Još uvijek nisu gotove trakavice kada je riječ o izborima u Srebrenici. Kako gledate na to?

U Srebrenici su izbori specifični i uvijek su popraćeni nekim političkim tenzijama i previranjima. Nama Bošnjacima Srebrenica predstavlja mnogo više od same politike ili nekih izbora. Mi smo vodili jednu moralnu bitku za očuvanje dostojanstva tog grada i nas koji smo preživjeli genocid i koji i danas tamo živimo. Nekoliko mjeseci prije izbora počele su se dešavati određene stvari, a koje su već tada nagovještavale da izbori ovdje neće proći transparentno. Ispostavilo se to tačnim, počevši od onog perioda kada smo već u prvoj fazi prijava političkih subjekata uočili da se neke stranke prijavljuju fiktivno i da su planirale svoje članove biračkih odbora prepustiti nekome drugom, u ovom slučaju, najviše lokalnom SNSD-u u Srebrenici i Mladenu Grujičiću kao njihovom kandidatu.

Ispostavilo se da su bošnjačke političke stranke poput A-SDA, Prve stranke i probosanske Unije socijaldemokrata (USD) svoje odbore prepustili lokalnom SNSD-u. Odmah smo u javnost izašli s tim. USD se povukao iz te priče, a ove dvije stranke ostale su u toj priči. To je nagovještavalo da će biti određenih malverzacija na biračkim mjestima, kao što se na kraju i ispostavilo. Ono što je sada izvjesno jeste da u Srebrenici nisu potvrđeni rezultati izbora, da Centralna izborna komisija (CIK) BiH nije objavila rezultate na svojoj stranici. To govori da CIK BiH vrši istragu kada su u pitanju izbori u Srebrenici na osnovu naših pritužbi koje smo im blagovremeno uputili. Očekujemo konačnu odluku CIK-a, koja ukoliko prihvate sve argumente koje smo predočili, mislim da će ona biti da se izbori ponište u Srebrenici. To bi bila pravična odluka.

Kada govorite o prevarama, šta ste sve uočili?

Prve prevare koje su se počele pojavljivati bile su vezane za zamjenu biračkih odbora, gdje su se određene stranke koje ne postoje u Srebrenici samo fiktivno prijavile na izbore, a svoje odbore iz interesnih razloga kasnije prepustile. Poslije su to bile prijave Bošnjaka mimo njihove volje da glasaju putem pošte iz Srbije.

To je rezultiralo i hapšenjem određenih ljudi. Potom, na sam dan izbora imali smo masovnu "najezdu" birača iz Srbije, tzv. profesionalne glasače koji su uzimali ličnu kartu od drugih osoba i tako glasali na više mjesta. Bilo je dosta i onih koji su glasali, a da njihovi dokumenti nisu bili važeći u BiH. Zabilježene su i prevare u biračkim odborima na način da su članovi biračkih odbora čitali glas za određenu osobu, a ustvari na listiću i nije ga imao. To je ušlo u obrasce kada su zatvorena biračka mjesta. Sve navedeno smo dokumentovali i uputili kao pritužbe CIK-u.

Svjedočimo i hapšenju određenih članova SDP-a zbog mogućih izbornih prevara. Kako gledate na to?

Predsjednik lokalnog SDP-a predvodio je grupu ljudi koja je Bošnjake prijavljivala u Srbiji. Mi smo podnijeli prijave za to. Građani koji su oštećeni dali su svoje izjave istražnim organima.To je uslijedilo nakon prikupljenih dokaza. SIPA je privela te pojedince, oni su pušteni, ali istraga ide dalje. Uvjereni smo da se u okviru te istrage treba doći do stvarnih nalogodavaca tih aktivnosti. Pokazat će se, ukoliko istraga bude išla do kraja, da su Bego Bektić, Muamer Sandžić i Enver Hamzić bili samo izvršioci tih radnji, a da su nalogodavci prvaci SNSD-a u Srebrenici, uključujući Mladena Grujičića koji je jako blizak sa Begom Bektićem, jer je prvi on izašao u javnost da ga brani. To je jasan dokaz da iza toga stoje malo veće političke figure.