Za razliku od iranskog napada, koji je uglavnom osujećen, nakon izraelskog protunapada na ciljreve u Itaku nije bilo jasno šta je pogođeno, kako i gdje je Izrael napao.
Zapanjujuće - od izraelskog protunapada gotovo da se nije čulo ništa od iranskog vodstva.
Šutnja izazive pitanje – ima li i to veze s činjenicom da je Izrael postigao pravi učinak? New York Times otkriva prve detalje o misterioznom napadu.
Kritična tačka
Američki list javlja da je izraelska vojska uspjela onesposobiti iransku protuzračnu odbranu na kritičnoj tački.
Citirajući zapadne i iranske insajdere, novine izvještavaju da je Izrael onesposobio iznimno važan odbrambeni objekt u blizini Natanza (sjeverno od Isfahana), gdje Iran unapređuje svoj program nuklearnog oružja.
Napad su stručnjaci za New York Times protumačili kao nepogrešivo upozorenje režimu u Teheranu.
Izrael je uspio izvesti maksimalno efikasan udar uz minimalan napor. Poruka - ne želite vidjeti naše prave vojne sposobnosti!
Ono što također čini pogodak posebnim: izbacio je iz stroja jedan od najefikasnijih sistema protuzračne odbrane na svijetu - S-300 ruske proizvodnje.
Jer, iranski režim ima najbolje odnose s ruskom predsjednikom Vladimirom Putinom. A uspješan izraelski napad također je sramota za ruskog vladara.
Trenutno postoje različite teorije o tome odakle je zapravo došao izraelski napad i kojim je oružjem izveden. S jedne strane, Iran je u petak rekao da je napad izveden pomoću malih bespilotnih letjelica lansiranih unutar Irana.
Izrazili sumnju
Dva zapadna zvaničnika su, međutim, izrazila sumnju da je projektil ispaljen iz borbenog aviona koji nije bio u izraelskom ili iranskom zračnom prostoru.
I, prema američkim novinama, Izrael je koristio oružje koje je "sadržalo tehnologiju koja mu je omogućila da zaobiđe iransku radarsku odbranu."
To znači da Iranci nisu ni vidjeli da se napad sprema - njihovi odbrambeni sustavi bili su slijepi i nemoćni.
U međuvremenu, strahovi od nuklearne eskalacije rastu. Jer u Natanzu Iran nastavlja raditi na svom nuklearnom oružju.
Stručnjaci očekuju da će režim u Iranu uskoro imati na raspolaganju ultimativno oružje užasa.
Ulrich Schlie, direktor Centra za napredne sigurnosne, strateške i integracijske studije na Univerzitetu u Bonnu, rekao je za BILD:
“Iran je na rubu mogućnosti proizvodnje nuklearnog oružja. Ovdje govorimo o sedmicama.”