Uposlenici ustrojbene jedinice Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Mostaru organiziraju jednosatni štrajk upozorenja koji će se održati u utorak, 7. maja, s početkom u 12 sati kako bi ukazali na izuzetno loš položaj u kojem se nalaze.
Kako su saopćili, na ovaj su se korak odlučili zbog dugogodišnje diskriminacije kojoj su izloženi, a koja se ogleda u neujednačenosti plaća za sve uposlenike Sveučilišta u Mostaru te loše finansijske situacije u pogledu izuzetno niskih plaća kao i drugih naknada koje ne dobivaju.
Također, jedan od razloga je i taj što nisu osigurana sredstava za naučnoistraživački rad (objavu članaka, plaćanje kotizacija za sudjelovanje na konferencijama, itd), te zbog finansijskih izdataka kojima su opterećeni studenti Sveučilišta u Mostaru i njihove obitelji.
"Stvarno stanje na Sveučilištu ne podudara se s percepcijom koja vlada u javnosti kako na ovoj instituciji cvjetaju ruže, i teku med i mlijeko, a koja je najvećim dijelom kreirana saopćenjima i javnim objavama menadžmenta Sveučilišta kroz web stranicu Sveučilišta, te medije", navodi se u saopćenju.
Dodaje se i kako u pogledu plaća i drugih naknada, svi radnici na nivou Sveučilišta za isti posao nemaju iste plaće, naknade i druga primanja.
Vrijednost boda po kojem se vrši obračun osnovne plaće na Sveučilištu u Mostaru nije ista za sve ustrojbene jedinice (fakultete). Naprimjer, vrijednost boda na nekim drugim fakultetima Sveučilišta u Mostaru veća je za preko 40 u odnosu na osnovicu FGAG-a, tvrde iz tog fakulteta i napominju da bi osnovna plaća, odnosno vrijednost boda po kojem se vrši obračun osnovne plaće, za isti posao, trebala biti jednaka za sve djelatnike Sveučilišta u Mostaru kao što i nalaže Zakon o radu FBiH.
"Kako nije osigurana jednaka vrijednost boda za sve djelatnike Sveučilišta smatramo da smo diskriminirani u odnosu na druge djelatnike Sveučilišta u pogledu jednakosti plaća jer za iste poslove nemamo istu osnovicu (vrijednost boda), a time i istu plaću", navodi se u saopćenju radnika spomenutog fakulteta.
"Posebno naglašavamo izuzetno niske (degradirajuće) plaće. Neto plaća administrativnog radnika sa visokom stručnom spremom (VSS) ili asistenta za redovan rad (5 godina radnog staža) iznosi oko 880 KM, što je samo 68 posto iznosa od prosječne plaće u FBiH, koja prema podacima Zavoda za statistiku FBiH, za decembar 2023. godine iznosi 1.296 KM. Prosječna neto plaća docenta (10 godina radnog staža) iznosi oko 1.300 KM, vanrednog profesora (15 godina radnog staža) oko 1.480 KM i redovnog profesora (20 godina radnog staža) oko 1.670 KM, kaže se u saopćenju.
Radnici Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije ističu i da ne primaju godišnje regrese, naknade za rad u komisijama i druge naknade.
Usto, kažu, nisu im osigurana sredstava za naučni rad (objavu članaka, izdavanje knjiga i udžbenika, plaćanje kotizacija i sudjelovanje na konferencijama) čime se onemogućava cjeloživotno obrazovanje i usavršavanje, a naučne uvjete moraju ispunjavati kako bi mogli biti birani u odgovarajuća zvanja.
Dodaju i da su dosad u dva navrata upućivali dopise na adrese Upravnog vijeća i Rektora Sveučilišta u Mostaru, u kojem su navodili gore navedeno stanje, ali do današnjeg dana nisu dobili nikakve pisane odgovore.
"Diskriminirajući i degradirajući odnos prema radnicima sistemski urušava i ugrožava Sveučilište u Mostaru. Neriješeno finansiranje Sveučilišta, koje je najvećim dijelom na plećima studenata i njihovih obitelji, pokazuje kako Sveučilište u Mostaru (jedino na hrvatskom jeziku u BiH) u najmanju ruku ne pokazuje odgovornost prema društvenoj zajednici", upozorava se nadalje u saopćenju.
"Na Sveučilištu u Mostaru ne postoji sindikat koji bi se borio za prava radnika Sveučilišta, što je još jedan od pokazatelja vladavine prava na Sveučilištu. Naprijed navedenim želimo informirati i upoznati javnost sa stvarnim stanjem na Sveučilištu u Mostaru s ciljem pokretanja i poduzimanja aktivnosti za rješavanjem nagomilanih problema", dodaje su u saopćenju radnik Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije.
Na kraju su se izvinili studentima što neće imati jedan čas za vrijeme štrajka upozorenja, ali, kako kažu, izgubljeni sat će se naknadno održati u dogovoru s njima.