Ljubitelji astronomije, a posebno oni s arahnofobijom, mogu odahnuti: nova slika Evropske svemirske agencije (ESA) ne prikazuje stvarne pauke na Marsu, već dramatične sezonske erupcije ugljičnog dioksida na Crvenom planetu.
Na slici, koja je snimljena s ESA-inih svemirskih letjelica Mars Express i ExoMars Trace Gas Orbiter, vide se tamne, uske formacije koje se nalaze u regiji poznatoj kao Inca City na južnom polarnom području Marsa. Tamni klasteri tačaka koji podsjećaju na malene noge mladih pauka zapravo su kanali plina širine između 45 metara i 1 kilometra.
Kako se proljetno vrijeme zagrijava u južnoj hemisferi Marsa, slojevi leda od ugljičnog dioksida počinju se topiti. Najniži slojevi leda tada prelaze iz čvrstog stanja u plin, proces poznat kao sublimacija. Dok plin raste i širi se, probija se kroz nadležne slojeve leda, noseći tamnu prašinu s površine. Ova prašina eruptira iznad površine leda i zatim se taloži, stvarajući "paukove" uzorke koje je ESA snimila.
Šta je Inca City
Neki od tih gejzira mogu probiti slojeve leda debljine do 1 metra, prema izvještaju ESA-e. Inca City, poznat i kao Angustus Labyrinthus, nazvan je po svojim linearnim i ruševinskim grebenima koji su nekoć smatrani okamenjenim pješčanim dinama ili ostacima drevnih marsovskih glečera.
Međutim, otkriće iz 2002. godine od strane Mars Orbitera pokazalo je da je Inca City zapravo dio kružne formacije promjera 86 km, koja može biti ostatak drevnog kratera uzrokovanog udarom svemirskog tijela. Razine sedimenta koje su se nakupljale u krateru vremenom su se erodirale, otkrivajući tako magmatske formacije koje sada izgledaju kao ruševine drevnih građevina.
Zahvaljujući ESA-inim instrumentima, naučnici sada mogu precizno proučiti te sezonske promjene i steći bolji uvid u geologiju Marsa i njegove procese. Fotografije poput ove pomažu nam da bolje razumijemo dinamične promjene koje se događaju na Crvenom planetu te, posredno, pružaju uvid u historiju našeg Sunčevog sistema.