Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović i premijer susjedne države Andrej Plenković žestoki su politički neprijatelji čije su međusobna prepucavanja odavno prešla sve granice.
Kako su uopće njih dvojica zaratili u emisiji Nu2 govorio je autor knjige "Neprijatelji iz čista mira", novinar Večernjeg lista Tomislav Krasnec.
Intervjuirao 50 sagovornika
Krasnec je pripremajući knjigu intervjuirao 50 sagovornika.
Jedan od njih je ustvrdio da "od napuhavanja njih dvojica u istoj prostoriji biti ne mogu":
"Soba je premala kad su obojica u njoj", rekao je taj sagovornik, a to se vidjelo i prije.
Nije bilo dominantna crta njihova ponašanja, ali očito su neki ljudi vidjeli da tu postoji tenzija", ocijenio je Krasnec.
Kao nultu godinu žešćih nesporazuma Milanovića i Plenkovića, Krasnec uzima 2012., odnosno jedan konkretan događaj.
"To je uvodna scena u knjizi. 2012. Milanović je premijer, dosegnuo je vrhunac svoje političke karijere, zemlja je u krizi, on ima posla.
Plenković je dvije ili tri stepenice niže na "hranidbenom lancu", on je tek postao saborski zastupnik, promatrač u Evropskom parlamentu, tek pokušava ući u politiku. Događa se jedna sjednica zajedničkog parlamentarnog odbora u Briselu, i Plenković vodi tu sjednicu.
To je neko tijelo koje u tom trenutku zapravo više nije ni bitno, već smo završili pregovore, i na toj sjednici nema nikoga od novinara osim mene. I vidimo da Milanović s mjesta premijera gleda kako je Plenković vodio tu sjednicu.
Dakle, nešto ga baš zanima, Plenković mu je "na radaru", čak i kad uopće ne bi trebali biti jedan drugom na radaru.
I s tom scenom otvaram knjigu jer je Milanović onda u jednom trenutku se javno požalio, uoči sjednice Vlade, da su HDZ-ovci njega i njegovu Vladu opanjkavali po Briselu, da se to ne radi, da je to sramota, da on - Milanović - to nikad nije radio", prepričava Krasnec.
Nakon reakcije iz HDZ-a, dodaje Krasnec da Milanović nastavljajući tu svađu kaže "Znamo mi šta je ko radio, šta je ko govorio na zajedničkoj sjednici odbora po Briselu".
"On je očito gledao na nekom streamu kako se Plenković ponaša tamo, i u naslovu tog poglavlja smo onda parafrazirali naziv horor filma "Znam što si radila prošlog ljeta" - naslov je "Znam što si radio na zajedničkom odboru", što je bio način da kažemo da je postojala neka fiksacija", dodao je Krasnec, prenosi HRT.
Napadi Milanovića
Komentirao je i događaj iz 2016. godine kada je Milanović Plenkovićevu majku pred "šatorašima" nazvao "vojnom lekarkom".
"Plenković je, čini se, u tomu vidio, i do dan danas vjerovatno nalazi i tome uporište za tu tezu, da je Milanović odlučio njega ogaditi među biračima HDZ-a i desnice na način da sugerira da je Plenković nešto drugo od onoga što se predstavlja, da nije dovoljno nacionalno obojen, nego je ranije odrastao kao "zlatna mladež" u komunizmu...
Plenković je, ne samo čuo to kao uvredu, nego vidio aktivno nastojanje Milanovića da ga dekapitira, da ga sruši", obrazložio je Krasnec.
Za knijgu, koja ie objavljena, kaže da niko od njih dvojice nije reagirao, ali da prima pozitivne reakcije i od političara, da su je čitali od korica do korica, i od nekih diplomata.
"Tako da sam dobio neke reakcije, ali ne direktno od njih dvojice, da mi je netko rekao da su je pročitali. Ja se nadam da jesu", rekao je Krasnec.