Jedno od najpoznatijih arheoloških otkrića ikad, ponovno otkriće grobnice Tutankamona, nedugo nakon toga dovelo je do niza izvještaja u novinama o "kletvi mumije".
Ekspediciju je predvodio arheolog Howard Carter, koji je odbacio sve tvrdnje o kletvama kao "besmislice". Carter, koji bi mogao biti ključna meta svake "kletve", umro je od limfoma 1939. u dobi od 64 godine, što medicinski gledano nije bilo neuobičajeno. Nije umro odmah nakon otvaranja grobnice, što bi moglo izazvati sumnju u postojanje kletve.
Međutim, niz smrtnih slučajeva nakon otkrića potaknuo je bujicu spekulacija u medijima u to vrijeme o "kletvi mumije". Ako je i postojala kletva, ona nije zahvatila neke ključne osobe, kao što je Lady Evelyn Herbert. Herbert je bila među prvim osobama iz ekspedicije koja je ušla u grobnicu, a "kletva" ju je osudila na samo 57 godina života nakon otkrića, prije nego što je umrla 1980. u dobi od 78 godina.
Ideja o "kletvi" možda je potekla iz izvještaja The Timesa u Londonu i New York World magazina, koji su objavili spekulacije autorice gotičkih romana Marie Corelli, u kojima je tvrdila: "Najstrašnija kazna čeka svakog neopreznog uljeza u zapečaćenoj grobnici". No, nijedan tekst ili artefakt koji bi predstavljao kletvu nije pronađen od strane bilo koga tko je istraživao samu grobnicu.
Naučnici su sada objavili otkrića koja bi mogla ukazivati na opasnosti kojih bi arheolozi trebali biti svjesni tokom ovakvih radova. Radi se o visokoj koncentraciji radioaktivnog materijala pronađenog na nekim arheološkim nalazištima u Egiptu, koja bi mogla biti dovoljno visoka da predstavlja rizik za ljude.
Ross Fellowes objavio je članak u Journal of Scientific Exploration, časopisu koji istražuje teme poput kriptozoologije i ufologije. Fellowes je napisao: "Prijavljene su visoke razine zračenja (poput radona) u ruševinama grobnica pripisuju se prirodnom zračenju iz temeljne stijene. Međutim, nivo je neuobičajeno visok i lokaliziran, što nije u skladu s karakteristikama vapnenačke stijene, što sugerira neke druge, neprirodne izvore."
Moguće je da visok nivo zračenja u grobnici može utjecati na zdravlje ljudi koji tamo uđu. Najzapaženija smrt povezana s grobnicom bila je ona lorda Carnarvona, financijskog pokrovitelja ekspedicije, koji je umro u Kairu u dobi od 56 godina.