Metin Facebook i Instagram suočeni su s ogromnim kaznama nakon što je Evropska komisija u utorak zvanično otvorila istrage o njihovom postupanju s dezinformacijama iz Rusije i drugih stranih zemalja.
Sumnja se da popularne internetske platforme nisu ispunile zahtjeve za ograničavanje širenja neistina i koordinirane manipulacije prema zakonu bloka o moderiranju sadržaja, Zakonu o digitalnim uslugama (DSA).
Kompanija se zbog kršenja mogu suočiti s kaznama do šest posto svojih godišnjih prihoda.
"Ova je Komisija stvorila sredstva za zaštitu evropskih građana od ciljanih dezinformacija i manipulacija trećih zemalja.
Ako sumnjamo na kršenje pravila, djelujemo", saopćila je predsjednica Komisije Ursula von der Leyen.
Istrage dolaze u jeku upozorenja o porastu ruskog uplitanja uoči izbora za Evropski parlament od 6. do 9. juna na kojima se očekuje da će glasati stotine miliona Evropljana.
Institucije Evropske unije i zemlje članice trebale bi održavati redovne krizne sastanke kako bi se pozabavile stranim uplitanjem u izbore za EU nakon što je Belgija prošle sedmice pokrenula europski mehanizam odgovora.
Zemlje EU također razmišljaju o puno širem režimu sankcija za ruske manipulativne operacije širom svijeta.
Komisija je rekla da Metin Facebook i Instagram možda neće dovoljno ograničiti širenje obmanjujućih oglasa, kampanja dezinformiranj.
Dužnosnici EU-a također su rekli da bi Metine platforme mogle biti iskorištene za neobuzdane prijevare i oglase koje generiraju alati umjetne inteligencije.
Facebook i Instagram također se mogu teretiti za nezakonito ograničavanje dosega političkog sadržaja na svojoj platformi bez dovoljnog informiranja korisnika.
To znači da korisnici možda neće znati da su njihovi postovi o društvenim i političkim temama ograničeni algoritmom.
Platforme također otežavaju korisnicima prijavu potencijalno nezakonitog sadržaja, saopćila je Komisija.