Međunarodni praznik rada 1. maj državni je praznik u Njemačkoj. Za većinu radnika to znači i slobodan dan. Ali koliko jedan slobodan dan zapravo košta njemačku privredu?
Ove godine 1. maj pada u srijedu. Za većinu radnika to znači dodatni slobodan dan – ako je vjerovati vremenskim prognozama – uz odlično sunce i ljetne temperature!
Radi se o ovim iznosima
Na mnogim radnim mjestima taj dan posao ostaje nedovršen. U smislu privrednog učinka u Njemačkoj, to je svota u milijardama koja je izgubljena, pišu njemački mediji.
“Trajno uvođenje državnog praznika koji uvijek pada na radni dan, dakle od ponedjeljka do petka, košta dobrih 8 milijardi eura. Ako padne na vikend, to je gotovo 6 milijardi eura”, rekao je za njemačke medije ekonomist s Njemačkog ekonomskog instituta (IW) u Kölnu.
Ovaj iznos, koji se temelji na modelnom izračunu Stručnog vijeća može varirati ovisno o mnogo faktora. Osim toga, u izračun je uključena samo dodana vrijednost, odnosno razlika između prodajne i nabavne cijene.
“Ako je privreda slaba i kapaciteti nisu u potpunosti iskorišteni, dio izgubljene proizvodnje može se nadoknaditi”, navodi stručnjak za njemačke medije.
Blagdanski vikend 'jeftiniji'
Vikendom bi gubici zbog državnog praznika bili minimalni.
“Praktički nema razlike između nedjelje i državnih praznika”, kaže stručnjak.
A šta je sa subotom? “Trgovine bi bile zatvorene subotom, ali većina kupnji, poput namirnica, bila bi pomaknuta unaprijed ili nadoknađena kasnije”, kaže stručnjak.
“Demografske promjene povećavaju nedostatak radnika općenito, a posebno kvalificiranih radnika”, kaže stručnjak za IW-a. I dodaje: “Skraćenje radnog vremena, bilo kroz više slobodnih dana ili kroz kraću radnu sedmicu, još više otežava održavanje prosperiteta u ovoj zemlji.”