Vijeće ministara BiH na sjednici 7. maja razmatrat će Nacrt zakona o sudu Bosne i Hercegovine, u novom tekstu. Predlagač zakona je Ministarstvo pravde BiH.
Bit će ovo još jedan pokušaj da se koalicioni partneri usaglase u vezi s ovim zakonom koji je od prošle godine u proceduri usvajanja, a posljednji put je bio na dnevnom redu sjednice Vijeća ministara Bosne i Hercegovine 19. marta, kada je i skinut jer nije bilo dogovora vladajuće koalicije.
Usvajanje Zakona o sudovima (množina!) kako je bilo precizirano u prioritetima Evropske komisije bio je uvjet za BiH za otvaranje pregovora s EU, što se ipak desilo 21. marta i bez usvajanja ovog zakona.
Nije sporno samo sjedište suda
Vladajuća koalicija na državnom nivou ne može se dogovoriti gdje će biti sjedište drugostepenog suda što je obuhvaćeno s ovim zakonom. Dok Trojka traži da sjedište bude u Istočnom Sarajevu, SNSD insistira da taj sud bude smješten u Banjoj Luci.
Iz Ministarstva pravde BiH ranije su zagovarali da se predloženi tekst zakona usvoji u dijelovima koji nisu sporni za koalicione partnere, a da se naknadno, u roku od godinu, odredi sjedište.
No, koalicioni partneri ne spore se samo oko sjedišta budućeg suda, nego i oko dijela zakona koji se odnosi na nadležnosti kada se radi o krivičnim djelima koja su počinjena na prostoru jednog entiteta, odnosno SNSD zagovara stavove da se novim zakonom oduzme dio nadležnosti Sudu BiH u pogledu procesuiranja krivičnih djela počinjenih na području RS.
S obzirom na aktuelne stavove SNSD-a koji idu u pravcu slabljena državnih institucija, teško je za očekivati da će do narednog utorka doći do neke promjene i vjerovatno će ovo biti samo još jedan pokušaj usvajanja tog zakona.
HDZ svoj prijedlog sakrio iza Ministarstva pravde BiH
Na dnevnom redu sjednice Vijeća ministara BiH je i Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, čije je predlagač također Ministarstvo pravde BiH.
Baš kako je nedavno najavio Dragan Čović, predsjednik HDZ-a BiH, da će se ovaj zakon naći na narednoj sjednici Vijeća ministara, predsjedavajuća tog tijela i Čovićeva stranačka kolegica Borjana Krišto ga je i uvrstila u dnevni red predstojeće sjednice Vijeća ministara BiH.
Čović je već rekao da je to prijedlog koji se mogao 'vidjeti u medijima', a riječ je o tekstu zakona koji je skoro identičan HDZ-ovim ranijim prijedlozima, o čemu je Raport iscrpno izvještavao.
Do razmatranja novog prijedloga Izbornog zakona BiH dolazi samo dva dana prije krajnjeg roka u kojem CIK BiH mora raspisati lokalne izbore, a koji ističe 9. maja.
Međutim, već sada je jasno da će CIK BiH izbore provesti po važećem Izbornog zakonu BiH, a koji je nedavno izmijenio visoki predstavnik Christian Schmidt i čije odredbe su stupile na snagu, a CIK već svoje akte prilagođava tim izmjenama.
Stoga i Izborni zakon BiH po mjeri HDZ-a sigurno neće dobiti 'zeleno svjetlo' na Vijeću ministara BiH.
Inače, Trojka SNSD i HDZBiH prije petnaestak dana najavili su donošenje novog, zajedničkog zakona, a sve zbog protivljenja SNSD-a da prihvati Schmidtove izmjene, međutim, evidentno je da nema ništa ni od tog zakona.