Ulizuju se medijima

Apsurd i ruganje: Dodik i Višković čestitali Dan slobode medija nakon što su ih okovali strahom

Od 1993. godine, svakog 3. maja se obilježava Svjetski dan slobode medija. Cilj je podizanje svijesti o značaju medija, kao i podsjećanje vlasti na obavezu poštovanja prava na slobodu izražavanja zagarantovanu članom 19. Univerzalne povelje o ljudskim pravima

"Ne slušaj šta ljudi govore, već gledaj šta rade", poznata je narodna izreka.

U Bosni i Hercegovini je mnogo primjera kada se riječi razlikuju od djela, pa čak i situacija koje vrijeđaju inteligenciju, pogotovo kod vodećih političara koji svojim laskanjima obmanjuju javnost, uglavnom za svoje lične interese.

Zbog toga su tu mediji, da javnosti obrazlože, raskrinkaju, pojasne i na pravi način predstave dešavanja u zemlji. Zato je važno dati im potpunu slobodu u njihovom radu, ali nažalost, realna slika slobode medija u BiH je dosta drugačija.

Posljednji slučaj narušavanja slobode medija u BiH, tačnije u entitetu RS, desio se u augustu prošle godine, a danas, upravo oni koji su učestvovali u donošenju takvih diskriminirajućih odluka, bez imalo srama i obzira čestitaju "Svjetski dan slobode medija"!

Koji apsurd, zar ne?!

Naime, predsjednik bh. entieta RS Milorad Dodik i predsjednik Vlade RS Radovan Višković čestitali su danas svim novinarima, redakcijama, urednicima i Udruženju novinara Republike Srpske 3. maj - Međunarodni dan slobode medija.

Višković je poručio da će Vlada RS "nastaviti da njeguje otvoren i partnerski odnos sa medijima, pružajući podršku slobodi izražavanja koja je presudna za svako demokratsko društvo".

S druge strane, Dodik je otišao korak dalje u napuhavanju riječi poručivši da je, pazite sad, "Republika Srpska kao demokratsko društvo, stvorila uslove za rad svih medija cijeneći važnosti slobode izražavanja, ulogu i značaj medija, kao i pravovremeno informisanje javnosti u savremenom svijetu".

Upravo su vlasti RS sa Dodikom na čelu, u augustu prošle godine usvojile zakon o kriminalizaciji klevete čime je kleveta postala krivično djelo, a predviđene su i novčane kazne do 3.000 eura.

Zakon je usvojen uprkos višemjesečnim upozorenjima novinara, aktivista i međunarodne zajednice da predstavlja udar na slobodu mišljenja i korak ka uvođenju cenzure u ovom bh. entitetu. Novinari i aktivisti su proteklih mjeseci izlazili i na proteste zbog, kako su upozorili, represivnog zakona kome je, kako tvrde, cilj discipliniranje medija.

Ipak, dobro je Dodik naveo u čestitki da "su odgovoran odnos prema medijskoj zajednici, te poštovanje načela i vrijednosti slobode medija, veoma bitni za prosperitet kompletnog društva", ali upravo je Dodik taj koji ove riječi ili ne razumije ili namjerno ne želi da razumije pa često kritikuje i medije i novinare koji se "usude" postaviti pitanja koja mu ne odgovaraju.

Kaže Dodik i da je zahvalan svim medijskim radnicima koji prate aktuelna dešavanja, te pružaju objektivne i pouzdane informacije. Dodaje da će institucije RS "nastaviti u potpunosti podržavati profesinonalne medije kako bi im se obezbijedio bolji položaj i povoljniji uslovi rada". Za njega su izgleda profesionalni samo režimski mediji iz RS kojim upravlja upravo on, dok sve druge proziva i omalovažava, a nerijetko se i javno obruši na novinare.

"Čestitam vam ovaj dan, uz želju za mnogo uspjeha na profesionalnom i ličnom planu", navodi se u čestitki Dodika.

I međunarodne institucije u BiH su se oglasile zajedničkim saopćenjem poručivši da je kriminalizacija klevete u suprotnosti sa međunarodnim obavezama BiH u oblasti ljudskih prava, i da nije u skladu sa bh. evropskim putem niti sa 14 ključnih prioriteta iz mišljenja Evropske komisije.

Predsjednik Vlade RS Radovan Višković istakao je da mediji, kao ogledalo društva i slika javnosti, ali i pokretač društvenih promjena, imaju veliku odgovornost i obavezu tačnog, objektivnog i nepristrasnog informisanja građana.

"U ime Vlade Republike Srpske i svoje ime, povodom 3. maja - Međunarodnog dana slobode medija, upućujem vam iskrene čestitke, sa željom da nastavite da profesionalno i objektivno izvještavate javnost o najvažnijim pitanjima iz naše društvene stvarnosti. Slobodni, nezavisni i profesionalni mediji važan su faktor svakog društva, a novinarska profesija jedan je od glavnih stubova razvoja demokratije", navodi se u čestitki Viškovića.

Prema izvještaju Reportera bez granica za 2022. godinu, BiH je među slabije rangiranim državama kada se mjere medijske slobode. Nalazi se na 67 mjestu, od 180 država svijeta.