Centralna izborna komisija BiH na današnjoj sjednici u Sarajevu najavila je da će naredne sedmice raspisati Lokalne izbore, a danas je razmatrano oko 40 odluka koje se odnose na nova izborna pravila koje propisuju izmjene Izbornog zakona BiH koje je nedavno nametnuo visoki predstavnik Christian Schmidt.
Posebni računi za izbornu kampanju
S izmjenama, odnosno prilagođavanjem pravilnika i drugih akata po kojima CIK provodi izbore Schmidtovom zakonu, u vodu padaju sve iluzije da će se predstojeći izbori provesti po nekom eventualno novom zakonu koje su najavljivale stranke koalicije na državnom nivou.
Naime, jasno je da za novi zakon, niti ima volje, a ni vremena, a CIK je dužan izbore provesti po onom zakonu koji je bio na snazi u vrijeme raspisivanja izbora.
Sigurno je da će to biti Schmidtov zakon, a i izmjene pravilnika na današnjoj sjednici rađene su po tom zakonu.
CIK BiH je usvojio uputstva o tome kako će političke stranke i nezavisni kandidati koji će učestvovati na lokalnim izborima morati otvoriti posebne račune za finansiranje troškova izborne kampanje.
Na taj račun stranke će morati uplatiti novac koji namjeravaju potrošiti na izbornu kampanju i sredstva za druge namjene ne smiju se uplaćivati na taj račun, niti se smiju koristiti u druge svrhe.
Promjene u transparentnosti donatora
Ako političkoj stranci na računu za izbornu kampanju nakon izbora ostane neutrošenih sredstava od donatora, morat će ih donatorima i vratiti.
Novina je i da će sve stranke morati dostaviti podatke o identitetu svakog donatora, a do sada je bila obaveza da prijave identitet onih koji su stranci poklonili 100 KM i više.
Ovo pravilo odnosi se i na fizička i na pravna lica.
Znači, od ovih izbora, ako neko donira i jednu KM stranke će morati otkriti njegov identitet.
Posebno je važno što Schmidtove izmjene propisuju, da se političke stranke i nezavisni kandidati neće moći kandidirati na izborima dok CIK-u ne dostave izvještaj o svim transakcijama na računu za izbornu kampanju od dana njegovog otvaranja, do dana podnošenja zahtjeva za izbornu ovjeru.
Također, tri dana prije dana izbora podnosi se izvještaj o prometu obavljenom preko posebnog računa za financiranje izborne kampanje unosom u elektronsku prijavu, a 30 dana nakon objave rezultata svi učesnici na izborima morat će dostaviti izvještaje o prometu preko računa za finansiranje izborne kampanje.
Nakon toga, taj račun se mora zatvoriti i o tome obavijestiti CIK.
Isto pravilo o otvaranju posebnog računa za izbornu kampanju odnosi se i na nezavisne kandidate.
Svi oni koji se ogluše o zahtjeve u vezi s finansijama definirane novim zakonom neće moći izaći na izbore.
Prema dosadašnjoj praksi finansijski izvještaji stranaka o utrošenim sredstvima tokom kampanje razmatrani su i objavljivani čak i godinu nakon izbora.
Stranke će se morati odreći korištenja javnih resursa
Izmjenama koje je nametnuo Schmidt se nalaže strankama i da u roku od 15 dana uklone o svom trošku "svaki trag" izbora, odnosno da uklone plakate i druge slične materijale javno korištene u kampanji, što do sada nije bio slučaj, nego se o trošku građana obavljao i taj posao.
Poznato je da su političari do sada službenim automobilima ili čak helikopterima, poput Milorada Dodika, išli na predizborne i druge skupove, a i druge javne kapacitete i resurse su stavljali u funkciju lične promocije, te su i javna preduzeća korištena u te svrhe.
Poput recimo BH Telecoma koji je SDA uoči svakih izbora koristila za slanje poruka biračima u njihovu korist.
Sada se to novim zakonom zabranjuje i javni resursi se po novom zakonu ne mogu koristiti u stranačkim kampanjama.
Zabranjena je i promocija političkih subjekata ili kandidata na javnim događanjima ili manifestacijama koje finansiraju javne ustanove ili javna poduzeća.
Političari neće moći više uoči izbora dijeliti naš novac iz budžeta kako bi se dodvorili biračima ili čekati izbore da 'otvore put' ili neki drugi objekat finansiran iz javnih sredstava.
CIKBiH je na današnjoj sjednici između ostalog usvojio i prijedloge uputstava o vrstama, načinu i rokovima za određivanje biračkih mjesta, o žrijebanju političkih subjekata za mjesta u biračkom odboru o postupku slanja, te primanja, obrade, arhiviranja i zaštite elektronskih prijava i dokumenata državljana Bosne i Hercegovine za glasanje izvan zemlje.
Planirano je da se glasanje na lokalnim izborima obavi i u diplomatsko-konzularnim predstavništvima BiH u 26 zemalja, odnosno u 37 gradova u kojima se nalaze bh. ambasade, te generalni i počasni konzulati.