Zamislite da živite u zemlji u kojoj je WhatsApp zabranjen, bukvalno nema interneta i bežične mreže i možete da vozite koji god automobil želite – dokle god je on bijele boje.
Iako to zvuči kao da je iz mašte, ovakav život je stvarnost za građane Turkmenistana, jedne od najtajnovitijih i najmanje posjećenih zemalja na svijetu.
Turkmenistan graniči sa Kazahstanom, Uzbekistanom, Avganistanom i Iranom. Nekad dio Sovjetskog saveza, država je postala nezavisna po raspadu SSSR-a 1991. Ima populaciju od 6,5 miliona stanovnika što je čini 35 najnaseljenijom nacijom u Aziji, a ujedno i jednoj od najrjeđe naseljenih na kontinentu. Zemlja je prožeta bogatom historijom – grad Merv bio je jedan od velikih gradova islamskog svijeta i važna stanica na Putu svile, karavanskog puta koji se koristio za trgovinu sa Kinom do sredine 15. vijeka.
Dok je malo toga poznato o Turkmenistanu, posjetioci govore o nekim od neobičnijih zakona i pravila, koji onima u drugim dijelovima svijeta mogu da zvuče bizarno.
Svi automobili moraju da budu bijeli i čisti
In Turkmenistan, there’s a list of rules about what kinds of cars you can import:
- No sports cars are allowed
- Vehicles can’t be older than 5 years
- And they have to be white (or maybe silver)
If you could, what restrictions on cars would you impose?https://t.co/vRPRpcqoaS pic.twitter.com/eZv6zekgsL— NPR's Planet Money (@planetmoney) September 9, 2022
Oni koji su bili u glavnom gradu Ašhabat brzo su primijetili da su svi automobili na ulicama ili bijeli ili srebreni.
Ovo je potpuno namjerno. Do ovog pravila o vozilima došlo je zahvaljujući Gurbanguliju Berdimuhamedovu, predsjedavajućem Narodnog vijeća Turkmenistana, koji je bio predsjednik zemlje do 2011. kada je napravio aranžman sa sinom Serdarom o podjeli moći. On je donio pravilo o bijelim automobilima nakon što je 2018. naredio zapljenu svih crnih vozila u glavnom gradu.
Navodi se da je policija naknadno zaplijenila crne automobile, a vlasnicima rekla da moraju da plate da ih prefarbaju u bijelo ili srebreno. Zabrana je kasnije proširena i na vozila drugih boja. Nije dat nijedan zvaničan razlog za ovu direktivu, ali je poznato da Berdimuhamedov voli bijelu boju i vjeruje da donosi sreću.
Ne samo što moraju da budu bijeli, automobili takođe moraju da budu blistavo čisti. Štaviše, posjetioci su rekli da prljavi automobil može da vam napravi probleme sa policijom koja striktno prati ova pravila.
Bijela boja se provlači i na drugim mjestima. Ašhabat drži neobičan Ginisov rekord za mjesto sa “najvećom gustinom zgrada obloženih bijelim mermerom”. Berdimuhamedov živi u bijeloj palati, a gradom putuje u bijeloj limuzini. Stoga i nije iznenađenje što je glavni grad Turkmenistana poznat kao “grad bijelog mermera”.
Meet Turkmenistan.
— Brian Roemmele (@BrianRoemmele) February 14, 2024
All the cars are white by law: pic.twitter.com/ZcWyD2ALzW
Ali, to nisu jedina bizarna pravila u zemlji.
(Ne)dostupan internet
Tako, recimo, ne možete očekivati da ćete moći da slobodno koristite internet dok ste u posjeti, kao u drugim dijelovima svijeta.
Pristup internetu je strogo regulisan i samo mali dio populacije može da mu pristupi. Većina sajtova je zabranjena osim lokalnih dostupnih preko Turmeneta, cenzurisane verzije mreže dostupne samo na turkmenskom jeziku. Takođe nećete moći da pošaljete poruku prijateljima kući i ispričate im o znamenitostima.
Većina društvenih mreža, uključujući Facebook, X i Instagram, su blokirane u Turkmenistanu, kao i Whatsapp i YouTube, Iako mnogi zaobilaze ovu zabranu uz pomoć VPN-a, vlasti ih često gase.
"Zabranjeni i sajtovi velikih aviokompanija"
Jedan od onih koji su posjetili Turkmenistan je Kris, kreator sadržaja, čija je misija da posjeti svaku zemlju na svijetu u okviru svog YouTube kanala “Autentična putovanja”. Govoreći o vremenu u Turkmenistanu, on je potvrdio koliko je tamo malo komunikacije sa ostatkom svijeta.
“Skoro svaki sajt je zabranjen, uključujući one velikih aviokompanija za rezervisanje karata za izlazak iz zemlje. Zamislite samo kakvu sam anksioznost osjećao ako bih propustio svoj let”, rekao je on, dodajući da su uprkos zabrani određene društvene mreže i dalje koriste, sa oglašavanjem naloga na “Instagramu”.
“Zvanično je “Instagram” zabranjen u zemlji, ali ponekad izgleda da (vlasti) pogledaju u drugom pravcu… To mi, zapravo, nikada nije imalo smisla”, rekao je Kris.
Posjetioci kažu da su za vrijeme boravka dobili vodiča i da nigdje nisu mogli da idu bez njega.