Politička scena Hrvatske ušla je u sferu zanimljivosti još onog petka kad je predsjednik te države Zoran Milanović najavio kandidaturu za hrvatskog premijera.
Nije se proslavio, Hrvatska demokratska zajednica ove zemlje, s premijerom Hrvatske, sad već u tehničkom mandatu, Andrejom Plenkovićem na čelu, pretekla ga je i nedavno najavila koaliciju s Domovinski pokretom.
Počela je trgovina resorima, a jučer je Domovinski pokret upoznao javnost s rezultatom dogovora, a to je da niko neće kontrolirati resore, jer će u svakom Domovinski pokret provoditi dio svojih politika te da će se ugraditi u veliki dio budućih politika.
I Plenković je imao šta da otkrije. U pregovorima s Domovinskim pokretom dogovorili su da tri resora pripadnu toj stranici, uključujući demografiju, zbog čega će osnovati potpuno novo ministarstvo.
Podjela kolača
Podjela kolača, čini se, teče glatko, jer je, kako je kazao za Raport politički analitičar iz Hrvatske Žarko Puhovski, ta koalicija logična.
"Domovinski pokret nastao je iz Hrvatske demokratske zajednice i mnogi njihovi članovi, članice i podupiratelji znaju da je Demokratski pokret pravi HDZ, a da je ovaj sadašnji otišao previše prema centru", govori Puhovski za Raport.
Smatra da, u tom kontekstu, ne treba potcijeniti HDZ.
"Sadašnji HDZ je puno jači i on ih je uspio lagano izmanipulirati, nije im dao ona ministarstva koja su tražili, ali ispada da je taj pokret zatražio isključivanje srpske manjine iz vlasti i to im je uspjelo, a sad nastavljaju s pričom o tome da će oni 'pohrvatiti' hrvatsku javnost i hrvatske institucije, što je tipično desničarska frazeologija", kaže naš sagovornik.
Na pitanje hoće li ipak uspjeti 'pohrvatiti' hrvatsku javnost i institucije, odgovara da su naprosto preslabi za takvo nešto.
"Po svemu sudeći, nemaju personalne i intelektualne sposobnosti da takvo što nametnu, niti bi im to HDZ dopustio, jer bi ga to ugrozilo u njegovom sadašnjem stavu, tako da očekujem blago skretanje udesno, a ne neke velike promjene", ističe Puhovski.
Evidentno je koliki uticaj Hrvatska ima na Bosnu i Hercegovinu, politiku, a naročito na bosanske, napose hercegovačke Hrvate, što se najbolje vidi onih dana kad su izbori u Hrvatskoj, pa kad u velikom broju izađu na izobre i biraju kako će izgledati život državljana u zemlji u kojoj ne žive.
Šta BiH može očekivati na svojoj koži od epiloga izbora u Hrvatskoj, pitali smo sagovornika Raporta.
U BiH po starom
"Mislim da se tu neće ništa promijeniti, naprotiv, tu će biti malo više naglasaka na hrvatsku komponentu u BiH, ali u osnovi dokle god je Plenković premijer, ništa se bitno neće promijeniti", odgovara politički analitičar.
A šta će se desiti ako Plenković ode u Bruxelles?
"O tome ne znamo, to bi moglo značiti da se neke stvari mijenjaju, ali dok se to ne dogodi, potpuno sam siguran da se na međunarodnom nivou ništa neće promijeniti, oni naprosto i nemaju interes za međunarodne odnose", kaže nam Puhovski.
Prema izjavi Plenkovića, jučer su imali 76 ruku za formiranje Vlade, dans je taj broj, nezvanično 79, rade punom parom, a šta će biti s Milanovićem, sagovornik Raporta mišljenja je da se ni tu ne bi trebalo puno promijeniti te da bi mogao opet biti predsjednik Hrvatske.
"Milanović je momentalno poražen, ali ukoliko HDZ dobije solidnu većinu u parlamentu, što će izgleda dobiti, i zadrži tu većinu do kraja godine, što je moguće, ali nije sigurno, osobno sam uvjeren da Milanović ima odlične šanse da bude izabran za predsjednika", ističe Puhovski i objašnjava zašto:
"Prvo zato što u Hrvatskoj u pravilu biraju za predsjednika nekoga ko nije iz iste košare iz koje su oni koji drže parlament u rukama, drugo, zato što ta navodno ljevičarska, esdepeovska struktura ima jednu vrstu neostaljinističkog uklona i oni će podržavati Milanovića koliko god desno otišao, jer je on 'naš dečko' i tačka".