Uprkos sličnom nivou ukupnog korištenja nikotina među svojim stanovnicima, Švedska ima znatno niže stope obolijevanja od bolesti povezanih s pušenjem u poređenju s drugim evropskim narodima, pokazuje najnoviji izveštaj koji su objavili međunarodni stručnjaci pod nazivom „Bez dima, manje štetnosti".
Ova zdravstvena studija opisuje procenat upotrebe nikotina u Švedskoj u odnosu na uporedive zemlje, potvrđujući da korištenje nikotina nije ključan faktor u razvoju bolesti povezanih s pušenjem i pruža dodatne dokaze da je zapravo način konzumacije nikotina ono što utiče na zdravlje potrošača, prenosi Business Wire.
Studija pokazuje da, iako se u Švedskoj nikotin koristi ništa manje u odnosu na evropski prosjek, ova zemlja ipak ima čak do 41 odsto manju incidencu raka pluća i manje od polovine smrtnih slučajeva povezanih s pušenjem u poređenju s drugim evropskim zemljama.
Švedska je poznata po tome što omogućava široko korištenjeduhanskih i nikotinskih proizvoda za oralnu upotrebu kao i bezdimnih elektronskih uređaja.
„Ova razlika između pušenja cigareta i upotrebe bezdimnih proizvoda je ključna. Dok nikotin izaziva zavisnost, on ne izaziva ozbiljne bolesti povezane s pušenjem. Naši nalazi podržavaju da se fokus sa prestanka pušenja cigareta pomjeri na zamjenu s manje štetnim alternativama, i to za one pušače koji ne mogu u potpunosti da prestanu“, kaže profesor Karl Fagerstrom, stručnjak za javno zdravlje i saradnik u procesu pripreme izvještaja.
Švedske proaktivne i edukativne mjere u javnom zdravstvu, kao i regulatorni okviri bili su glavni pokretači prelaska na ove alternative, što je značajno uticalo na unapređenje javnogzdravlja. Izvještaj ističe da bi prihvatanje sličnih strategija smanjenja štetnosti moglo da bude ključno za druge zemljekoje se bore sa štetnim uticajem duhanskog dima.
„Švedsko iskustvo pokazuje da razumijevanje i rješavanje pogrešne percepcije javnosti o nikotinu može dovesti do zdravstvenih politika koje bolje štite i informišu potrošače“,zaključio je Fagerstrom.