prolongirana odluka

Skupštinska većina Crne Gore u ponedjeljak raspravlja o rezoluciji o Jasenovcu

Foto: RTCG.me

Parlamentarna većina razgovaraće u ponedjeljak o podnošenju rezolucije o Jasenovcu, rečeno je Portalu RTCG. Predsjednik parlamenta Andrija Mandić rekao je da će politički predstavnici srpskog naroda predložiti Rezoluciju o Jasenovcu. Ta rezolucija biće predložena parlamentu Crne Gore.

"Očekujemo stoprocentu podršku vlasti i opozicije", rekao je Mandić na Premijeskom satu prije nekoliko dana.

Prema ranijem pisanju "Balkan Insight", Jasenovac pokazuje razmjere zločina koji su počinjeni u Hrvatskoj za vrijeme Drugog svjetskog rata u ime nacije i države.

"Ustaški pokret ga je zvao koncentracionim i radnim logorom. Ali od avgusta 1941. do 22. aprila 1945. Jasenovac je bio logor smrti u kojem su ubijani muškarci, žene i djeca zbog svoje vjerske, etničke ili ideološke pripadnosti, bez optužnice i suđenja. Do sada je prikupljeno 83.145 imena žrtava. Najmanje 39.570 muškaraca, 23.474 žena i 20.101 djece mlađe od 14 godina umrlo je u kompleksu logora Jasenovac. Međutim, procjenjuje se da je konačan broj mnogo veći, te je vjerovatno da imena nekih žrtava nikada neće biti poznata. Žrtve su uglavnom bili Srbi, Jevreji i Romi, koji su proganjani zbog svoje nacionalnosti i vjere, kao i antifašisti", piše u članku.

Na kraju Drugog svjetskog rata, kada je poraz nacističkih snaga bio očigledno neminovan, ustaše su počele uništavati svu dokumentaciju logora i ubijati preostale zarobljenike. Kada su shvatili da se bliži kraj, oko 600 logoraša organizovalo je proboj iz Jasenovca. Preživjelo ih je samo 103.