Gotovo trećina odrasle populacije pati od hipertenzije - povišenog krvnog pritiska. Hipertenzija značajno povećava rizik od većih srčanih oboljenja, moždanog udara i bolesti bubrega. Smatra se da se 18 % svih smrti na svjetskoj razini može pripisati hipertenziji.
Ako imate povišen krvni pritisak, vjerojatno nećete primijetiti simptome tog stanja, čak niti onda kad je on izrazito visok. U vrlo rijetkim slučajevima, osoba kod koje pritisak dosegne opasne razine može osjetiti glavobolju ili joj se može javiti krvarenje iz nosa.
Budući da u većini slučajeva nema simptoma hipertenzije, ovaj se problem često naziva "tihim ubicom" i upravo je zbog toga jako važno znati kako prepoznati imate li povišen krvni pritisak. Nažalost, u nekim se slučajevima događa da pacijenti saznaju da pate od povišenog pritiska tek kada im se dijagnosticira koronarna bolest srca ili zatajenje bubrega, ili tek nakon što dožive moždani udar.
Kako se dijagnosticira hipertenzija?
Jedini način da utvrdite imate li povišen krvni pritisak je njegovim mjerenjem, a to možete napraviti u ordinaciji ljekara porodične medicine. Budući da vrijednost krvnog pritiska varira tokom dana, ljekar će ga mjeriti nekoliko puta, moguće je i tokom nekoliko dolazaka. Prije mjerenje pritiska nemojte piti kafu ni pušiti najmanje 30 minuta, obavite nuždu i sjedite na barem 5 minuta.
Očitanja krvnog pritiska uključuju dva broja, izražena u milimetrima žive (mmHg), a riječ je o sistoličkom i dijastoličkom pritisku. Normalna vrijednost krvnog pritiska je 120/80 mmHg. Dijagnoza hipertenzije postavlja se kada je krvni pritisak viši od 140/90 mmHg u mirovanju, kroz duže vrijeme.
Ako utvrdi da imate povišen krvni pritisak, ljekar će vas vjerojatno uputiti i na test urina, krvne pretrage te EKG.
Mjerenje pritiska kod kuće
Kako bi se dobila tačnija očitanja vrijednosti krvnog pritiska, ljekar će vas možda zamoliti da mjerite pritisak i kada ste kod kuće ili na poslu, a to možete jednostavno učiniti pomoću automatskog tlakomjera, koji je odličan alat i za one koji trebaju redovno pratiti vrijednost krvnog pritiska.
Prilikom samostalnog mjerenja pritiska, pratite upute proizvođača, mjerite pritisak svaki dan u isto vrijeme, i pazite da to nikad ne radite preko odjeće. I u ovom slučaju nemojte piti kafu ni pušiti najmanje 30 minuta prije mjerenja pritiska. Mirujte najmanje 5 minuta prije mjerenja i sjedite uspravno, s oslonjenim leđima na naslon. Stopala trebaju biti spuštena na pod i odvojena (ne prekrižena). Ruku također trebate osloniti na ravnu površinu poput stola s nadlakticom u razini srca.
Koraci za prevenciju visokog krvnog pritiska
Zasučite rukave i izmjerite krvni pritisak te poduzmite korake za prevenciju visokog krvnog pritiska kroz različite aktivnosti kao što su:
- mjerenje krvnog pritiska i srčanog ritma
- redovno bavljenje fizičkom aktivnošću
- prakticiranje zdravih prehrambenih navika
- održavanje poželjne tjelesne težine
- kontrola stresa
- prestanak pušenja.