Rekordan rast troškova života pretvorio je Veliku Britaniju iz nacije potrošača u naciju štediša, pokazuje istraživanje.
“Burno razdoblje promjena cijena promijenilo je odnos domaćinstava prema svom novcu, pa je potrošnja smanjena više od pada prihoda", najavila je fondacija Resolution rezultate rezultate svoje studije.
Izgleda da će podaci pokazati da se inflacija vraća blizu ciljanog nivoa od dva posto, nakon trogodišnjeg visokog rasta zbog kojeg su domaćinstva manje trošila i više štedjela, objavila je fondacija.
Kako se očekuje da će prema indeksu potrošačkih cijena (CPI) inflacija u travnju biti blizu ciljane razine središnje Bank of England, zaklada je istraživala kako je inflacijski pritisak utjecao na životni standard, ponašanje potrošača i financije.
Troškovi osnovnih potrepština porasli su posebno brzo pa su se siromašnija domaćinstva našla u centru krize jer im veći udio zarade odlazi upravo na te troškove, kažu autori istraživanja.
Domaćinstva su općenito naglo smanjila potrošnju tokom krize troškova života, prenosi Poslovni dnevnik.
Nagli porast inflacije smanjio je vrijednost zarade.
Već je neposredno prije pandemije koronavirusa u četvrtom tromjesečju 2019. godine stvarni raspoloživi dohodak domaćinstava po osobi pao za 1,1 posto (ili 280 funti, odnosno oko 327 eura godišnje), ali je stvarna potrošnja po osobi pala mnogo više, za 4,7 posto ili 1.200 funti godišnje.
„Kriza nas je iz nacije potrošača pretvorio u naciju štediša.
Potrošnja na kreditnim karticama pala je za 13 posto, a porodice godišnje uštede oko 54 milijarde funti više nego što smo očekivali“, navodi se u studiji.