Ako predsjednica Vlade Italije Giorgia Meloni nakon nadolazećih izbora za Evropski parlament, kako je najavila, podrži aktuelnu predsjednicu Evropske komisije Ursulu von der Leyen i olakša joj ostanak na toj poziciji, mogla bi se etablirati kao prava briselska moćnica te italijanskim političarima omogućiti da konkuriraju za najvažnije pozicije u institucijama Starog kontinenta, piše Reuters.
Zastupnik u Evropskom parlamentu iz redova Melonijine stranke Braća Italije, Carlo Fidanza, smatra da ona može povezati razne desne frakcije i desni centar.
Desna koalicija
Međutim, Meloni u idućem sazivu Evropskog parlamenta najvjerovatnije neće moći stvoriti desnu koaliciju poput one koju je oformila u italijanskom, a u kojoj je i Liga, krajnje desna populistička stranka koju vodi Matteo Salvini.
Naime, von der Leyen i njeni saveznici rekli su da neće sarađivati sa Salvinijem i Marine Le Pen, predsjednicom Kluba zastupnika Nacionalne fronte u Narodnoj skupštini Francuskog parlamenta, kćerkog osnivača stranke Jean-Mariejem Le Penom i svojevremeno njenom predsjednicom.
Salvini i Le Pen rekli su da ni oni neće sarađivati s von der Leyen, članicom desnocenstrističke Evropske pučke stranke (EPP), najveće evropske političke grupacije.
Von der Leyen, međutim, nema ništa protiv Meloni.
Naprotiv, odbacila je kritike na račun neofašističkih korijena Braće Italije koje su izrekle neke članice Unije.
Nakon što je 2022. postala premijerka Italije, Meloni se u Brilesu sastala s vodećim ljudima Evropske unije i na njih ostavila pozitivan utisak.
Reforma evropskih pravila za azilante ne bi prošla bez njenog doprinosa, a više je puta s Von der Leyen posjetila sjevernu Afriku te s Egiptom i Tunisom potpisala dogovore koji su doveli do 58-postotnog pada broja novih migranata koji su 2024. došli u Italiju.
Podrška Ukrajini
Uz to, Meloni pruža podršku Ukrajini i kritizira Rusiju.
Neki stručnjaci kažu da je italijanska premijerka mudra političarka, no jedan je iskusni vodeći evropski političar rekao da je ona još uvijek radikalna desničarka, ali da je prigrlila proevropsku poziciju jer je Italija u dugovima i zato što ne želi ljutiti one koji joj finansijski pomažu.
Meloni je pokazala koliko je vrijedna kada je mađarskog premijera Viktora Orbána uvjerila da odobri slanje pomoći Ukrajini i podrži Pakt o migracijama i azilu.
Evropska je krajnja desnica podijeljena u dva nerijetko suparnička tabora.
Meloni vodi klub zastupnika Evropski konzervativci i reformisti (ECR) u kojemu je i poljska stranka Pravo i pravda (PiS).
Salvini i Le Pen su klubu zastupnika Identitet i demokratija (ID). Orbanova stranka Fidesz trenutno nije u niti jednom klubu.
Uprkos tome što vodi ECR, Meloni ga najvjerovatnije neće moći natjerati da postupi onako kako ona želi.
Na primjer, PiS gotovo sigurno neće podržati Von der Leyen jer je poljski premijer Donald Tusk, njegov suparnik, važan član EPP-a.
Meloni je rekla da se ECR neće udružiti s ID-om, koji je nedavno iz svojih redova izbacio krajnje desnu njemačku stranku Alternativu za Njemačku (AfD).
Italijanka se nada da će ECR ostvariti uspjeh koji će joj dati više moći u Briselu.
"Veći klub zastupnika omogućio bi joj da se pozicionira između EPP-a i ID-a", rekao je za Reuters Arturo Varvelli, čelni čovjek Evropskog vijeća za vanjsku politiku, panevropskog trusta mozgova, prenosi Jutarnji list.