bih protiv engleske

Slom “Zmajeva” u finišu, Englezi slavili sa 3:0 u debiju Barbareza

Ovo je bio debi na klupi novog selektora, ali i veliki broj novih reprezentativaca u duelu protiv jedne od najjačih selekcija na planeti
(Foto: NSBiH)

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras u Newcastleu je poražena u prijateljskom susretu sa selekcijom Engleske (0:3).

Bio je to debi na klupi novog selektora Sergeja Barbareza, ali i veliki broj novih reprezentativaca u duelu protiv jedne od najjačih selekcija na planeti, bivših svjetskih prvaka.

Kapiten i najveća zvijezda "Zmajeva" Edin Džeko meč je počeo na klupi i nije ulazio. Kapitensku traku preuzeo je Ermedin Demirović.

Debitanti u redovima "Zmajeva" u startnoj postavi bili su Stjepan Radeljić, Nikola Katić, Armin Gigović.

Već 9. juna očekuje nas nova teška provjera - protiv aktuelnog prvaka Evrope, Italije, u gostima u Empoliju.

Zanimljivosti o utakmici

● Ovo je prvi međusobni susret Engleske i Bosne i Hercegovine u nekom takmičenju.

● Engleskoj je ovo prva utakmica na Saint James Parku od marta 2005., kada su slavili 2:0 protiv Azerbejdžana u kvalifikacijskoj utakmici za Svjetsko prvenstvo. Tri lava su pobijedila u posljednje četiri utakmice na stadionu Newcastle Uniteda bez primljenog gola od poraza (1:2) od Walesa 1933. godine.

● Bosna i Hercegovina je izgubila posljednje četiri utakmice, primivši 13 golova u ovim duelima.

● Engleska je neporažena u posljednjih 11 prijateljskih utakmica protiv evropskih država od poraza (2:3) u gostima kod Francuske u junu 2017.

● Engleska je primila prvi gol u svakoj od posljednje tri utakmice, koliko i u prethodnih 14 utakmica zajedno.

● BiH je bez pobjede u posljednjih 26 utakmica protiv selekcija koje su trenutno u prvih deset na rang-listi Svjetske nogometne federacija, FIFA-e (6 remija, 20 poraza). Posljednju takvu pobjedu ostvarili smo protiv Belgije u aprdilu 2009. godine.

Tekstualni prijenos utakmice Engleska - Bosna i Hercegovina možete pratiti na našem portalu:

UŽIVO

• Statistika pokazuje nadmoć domaćina - posjed lopte 61/39%. Omjer udaraca 25/2, od toga 6/0 u okvir, kornera 11/2....
  • 90+4'
    Kraj utakmice u Newcastleu, "Zmajevi" su poraženi sa 0:3. Ne možemo reći nezasluženo, Englezi su ipak dominirali cijelu utakmicu.
  • 89'
    Upisao se i Hary Kane. Nakon velike gužve pred našim golom, legendarni napadač je pronašao put do mreže Vasilja.
  • 85'
    Kakva majstorija Engleza za 2:0. Grealish je fantatično centrirao, a Alexander-Arnold iskosa sa desne strane pogodio suprotni ugao nemoćnog Vasilja.
  • 82'
    Ušla su još dva debitanta Burnić i Muharemović umjesto Gigovića i Ahmedhodžića.
  • 81'
    Omjer udaraca je 20/2 u korist Engleske! Međutim, samo pet je išlo u naš okvir, u engleski - nijedan.
  • 78'
    Vasilj je preuzeo kapitensku traku izlaskom Demirovića.
  • 76'
    Branthwaite je "požutio".
  • 74'
    Hadžikadunić, Tabaković i Mujakić su ušli umjesto Bičakčića, Demirovića i Radeljića.
  • 73'
    Gomez je ušao umjesto Dunka.
  • 72'
    Bomba Kanea nakon što se oslobodio Ahmedhodžića, ali Vasilj boksuje ovaj silovit udarac.
  • 67'
    Sada je izblokiran i Gallagher.
  • 64'
    Žuti karton za Gazibegovića.
  • 63'
    I kod nas izmjena - Huseinbašić umjesto Šarića.
  • 62'
    Pet izmjena odjednom kod Engleza - Grealish, Brantwaite, Wharton, Maddison i Kane su ušli, a izašli su Eze, Watkins, Palmer, Trippier i Guehi.
  • 60'
    Palmer šutira i pogađa! Vasilj je bio blizu da zaustavi udarac...
  • 59'
    Penal za Englesku i žuti karton za Tahirovića.
  • 58'
    Gleda se VAR - mogući penal za Englesku! Da li Tahirović povlačio Konsu?
  • 55'
    Šutira Palmer unutar šesnaestrca. I ponovo je izblokiran, sada je to uradio Tahirović.
  • 53'
    Neugodan udarac Dunka. Izblokiran je i to je korner za Englesku. Blokiran i šut Konse.
  • 49'
    Neugodna dubinska lopta za Watkisa, ali Vasilj istrčava i hvata loptu.
  • 47'
    Odmah korner za Englesku. Watkins šutira glavom preko gola.
  • 46'
    Igrači obje ekipe su izašli na teren i počelo je drugo poluvrijeme.
  • Odnos u uspješnim dodavanjima 297/111 za domaće. "Englezi "Tri lava" su kompletirali 90 procenata pasova, "Zmajevi 77%.
  • Englezi imaju dominaciju u posjedu lopte (64/36%). Imali su ukupno pet šuteva (tri u okvir), BiH dva, bez šuta u okvir.
  • 45+1'
    Kraj prvog poluvremena. Možemo biti zadovoljni rezultatom, ali i igrom nekih novih "Zmajeva".
  • 45+1'
    Bowen šutira iz dobre pozicije, ali Vasilj siguran.
  • 45'
    Velika gužva pred našim golom, ali smo se uspjeli odbraniti.
  • 41'
    Silovit udarac Hajradinovića sa dvadesetak metara, ali je Alexander-Arnold skrenuo u korner.
  • 37'
    Još jedno dugačko dodavanje Alexander-Arnolda za usamljenog Trippiera na desnom krilu, ali je lopta bila prebrza.
  • 33'
    Gazibegović iz auta ubacuje u šesnaesterac. ali sviran je faul za domaće.
  • 30'
    Prošlo je pola sata - omjer uspješnih dodavanja 193/61 za domaće.
  • 29'
    Žuti karton Guehiju koji je "odnio" Gigovića.
  • 27'
    Još jedna sjajna intervencija Vasilja nakon šuta Konse.
  • 25'
    Moglo je biti opasno nakon kornera. Gazibegović je nespretno zahvatio loptu koja je putovala prema našem golu, srećom, Vasilj na mjestu.
  • 25'
    Korner i za Englesku.
  • 24'
    Pickford boksuje loptu iz svog šesnaesterca.
  • 23'
    Prvi korner na meču će izvesti naši igrači.
  • 22'
    Englezi dominiraju u posjedu lopte, omjer je 69/31%.
  • Gallagher je pucao desnom nogom izvan šesnaesterca, ali visoko iznad gola.
  • 18'
    Englezi su imali veliku šansu, ali je Vasilj odbranio
  • 15'
    "Naprijed Bosno, ljubavi moja", odzvanja stadionom. Svača čast našim navijačima.
  • 11'
    Fantastična šansa za Englesku. Palmer je uposlio Watkinsa, ali je Vasilj sjajnom intervencijom zaustavio ovaj udarac iz blizine.
  • 7'
    Prvi pokušaj naših i to preko Demirovića na ubačaj Gigovića. Ipak, preslabo da ugrozi Pickforda.
  • Ovako izgledaju formacije dva tima
  • 5'
    Dobra reakcija naše odbrane nakon ubacivanja u šesnaesterac.
  • 4'
    Može biti opasno, slobodan udarac za Engleze sa lijevog krila.
  • 3'
    Golman Pickford je pogriješio, ali Hajradinović i Demirović nisu uspjeli napraviti ništa značajnije u borbi sa odbranom Engleske.
  • 1'
    Počela je utakmica. Sretno, "Zmajevi"!
  • "Zmajevi" imaju i podršku naših navijača sa tribina St. James Parka.
  • U toku je intoniranje himni na punom stadionu u Newcastleu.
  • Glavni sudija: Rohit Saggi (Norveška). Pomoćnici: Morten Jensen, Anders Olav Dale (Norveška).
  • Sastavi: ENGLESKA: 1 Jordan Pickford - 2 Kieran Tripper (k), 3 Ezri Konsa, 5 Lewis Dunk, 6 Marc Guehi - 4 Conor Gallagher, 8 Trent Alexander-Arnold - 7 Cole Palmer, 10 Ebere Eze, 11 Jarrod Bowen - 9 Ollie Watkins. Selektor: Gareth Southgate.
    Rezerve: 12 Joe Gomez, 13 Aaron Ramsdale, 14 Jarrad Branthwaite, 15 Jarell Quansah, 16 Declan Rice, 17 Ivan Toney, 18 Jack Grealish, 19 James Maddison, 20 Harry Kane, 21 Curtis Jones, 22 Dean Henderson, 23 Adam Wharton, 24 James Trafford.
    BiH: 1 Nikola Vasilj - 16 Anel Ahmedhodžić, 21 Stjepan Radeljić, 18 Nikola Katić - 4 Ermin Bičakčić, 24 Jusuf Gazibegović, 14 Dario Šarić, 6 Benjamin Tahirović, 20 Haris Hajradinović - 10 Ermedin Demirović (k), 8 Armin Gigović. Selektor: Sergej Barbarez.
    Rezerve: Rezerve: 12 Osman Hadžikić (GK), 22 Kenan Pirić (GK), 3 Denis Hadžikadunić, 7 Denis Huseinbašić, 9 Haris Tabaković, 11 Edin Džeko, 15 Nihad Mujakić, 17 Dženis Burnić, 19 Madžid Šošić, 23 Tarik Muharemović.

• Naši reprezentativci po dolasku na stadion.
  • Utakmica se igra na stadionu St. James' Park, domu Newcastle Uniteda. Kapacitet iznosi 52.350 mjesta.