S vrućim danima stiže i ukusno sezonsko povrće, poput paprika, tikvica i paradajza. Ako teško odolijevate jelima koja hrane i dušu i tijelo, morate probati francuski klasik – ratatouille. Priprema je brza i jednostavna, a može se poslužiti kao glavno jelo ili dodatak mesu.
Sočni i moćni ratatouille potječe iz Provanse, regije na jugoistoku Francuske koju karakterizira mediteranska kuhinja. Njegovo ime nastalo je kao spoj francuskih riječi ‘rata’, što znači povrtni gulaš, i ‘touiller’, odnosno ‘pomiješati’.
Osmislili su ga ratari koji su htjeli iskoristiti što više berbe na kraju sezone. Sporim kuhanjem i intenzivnim začinima, željeli su vratiti dostojanstvo prezrelom povrću koje se počelo kvariti.
Ratatouille se obično poslužuje kao prilog. Uz dodatak riže, tjestenine ili malo kozjeg sira, postat će bogati i ukusni ljetnu obrok. Ako ga još niste probali, vrijeme je da se počastite.
Sastojci
- 1,5 šolja oguljenog i zgnječenog paradajza(može iz konzerve)
- kašika paste od paradajza
- pola šolje listova bosiljka (sitno nasjeckani)
- 5 kašika maslinovog ulja
- manja glavica luka
- pola velike crvene paprike
- patlidžan
- tikvica
- 5 paradajza
- 2 kašike svježeg timijana
- 3 čehna bijelog luka
- so i biber
Priprema
Zagrijte rernu na 180°C. U lončiću ugrijte kašiku maslinovog ulja i dodajte pastu od paradajza. Miješajte oko minutu pa dodajte zgnječeni paradajz i pola sjeckanih listova bosiljka. Posolite i pobiberite. Dinstajte 15-20 minuta.
Rasporedite umak na dno vatrostalne posude u kojoj ćete peći ratatouille. Dodajte mu nasjeckani luk, papriku i bijeli luk. Tikvicu, patlidžan i paradajz narežite na tanke kriške pa ih rasporedite po umaku kao na fotografiji.
U preostalo maslinovo ulje dodajte ostatak listova bosiljka i timijana. Posolite, pobiberite i promiješajte. Kašikom rasporedite na vrh povrća. Pripremljeni složenac pecite oko 30 minuta. Kada povrće omekša i malo porumeni, izvadite ga i pustite da se malo ohladi prije posluživanja.