TMURNI OBLACI

Ovi evropski proizvođači auta će biti najviše pogođeni trgovinskim ratom s Kinom

Mnogi evropski proizvođači, poglavito oni premium modela iz Njemačke, velik dio tržišnog kolača ubiru upravo na kineskom tržištu. Nakon carina koje Evropska komisija namjerava primijeniti na uvoz e-vozila iz Kine, velik broj evropskih proizvođača mogao bi posrnuti u poslovanju.

Industrija posljednjih mjeseci upozorava na opasnost ovih trgovinskih prepreka za budućnost njezinog poslovanja u Aziji, pri čemu su njemački proizvođači najizloženiji mogućem carinskom ratu, pa su stoga i oni koji traže što skorije rješenje.

Tako je npr. gigant Mercedes-Benz jedan od proizvođača s najvećim udjelom poslovanja u Kini. Svaki peti automobil koji Mercedes proda u Kini uvezen je iz Njemačke, pokazuju posljednji godišnji rezultati. Idemo nešto južnije do Münchena.

Tamo bi mogao u poteškoće u prodaji upasti i drugi njemački automobilistički div. BMW grupacija ostvaruje gotovo trećinu prodaje jedinica u Kini. Njemačka firma ima 75 posto udjela u joint venture s China Brilliance Automotive, koji proizvodi automobile za Nijemce za prodaju u Kini i električni iX3 za izvoz u Evropu.

Unutar strateškog plana grupe je proširiti tržišni udjel u Kini na 15 posto do 2030. godine i smanjiti troškove za 40 posto kako bi se mogli bolje natjecati s kineskim brendovima.

S druge strane imamo Porsche kod kojeg stvari stoje još gore. Njemački proizvođač sportskih automobila bilježi gotovo četvrtinu prodaje svojih vozila u Kini, barem su tako govorile statistike za prvo tromjesečje 2024. godine. Istodobno, švedski Volvo ima četiri posto kineske prodaje iz uvoza, a 10 posto profita bilježi u azijskom divu.

Kako stoje ostali EU koncerni. Grupa Stellantis ima manju regionalnu izloženost iako već razmatra dovođenje u Evropu proizvodnje nekih od modela Leapmotor koje žele početi plasirati 2026. „Automobili Leapmotor mogu se sklapati u bilo kojoj fabrici Stellantis u cijelom svijetu, sve dok to ima ekonomskog smisla i proizvodnja određenih modela bit će premještena u Evropu,” potvrdili su izvori proizvođača za Europa Press.

Još jedan od evropskih brendova grupe, italijanski Ferrari, prodaje 9 posto svojih vozila u Kini, a sva su uvezena. Spomenimo i Renault koji ima najmanji udio prodaje u Kini od svih evropskih proizvođača, on u Kini posluje kroz dva zajednička ulaganja kao što su Jiangling Motors i Brilliance Auto, kao i Nissan, koji ima tržišni udio do 3 posto, prema posljednjim podacima.