Vođa libanonske militantne skupine Hezbollah zaprijetio je u srijedu da će napasti evropski otok Kipar ako izbije rat između Izraela i Libanona.
"Kipar će također biti dio ovog rata" ako otvori svoje aerodrome i baze za izraelske snage, rekao je Hassan Nasrallah u televizijskom obraćanju koje je uslijedilo samo dan nakon što je Izrael upozorio moćnu militantnu skupinu koju podržava Iran da je mogućnost "sve- iz rata” se “približavao”.
Komentari vođe Hezbollaha prvi su put da je prijetio Kipru, članici Evropske unije koja leži u Sredozemnom moru, otprilike 200 kilometara od Libanona, i koja održava zajedničke vojne vježbe s Izraelom od 2014. još prošle godine, piše CNN.
Rastu napetosti
Nasrallahova prijetnja došla je kao dio vatrenog odgovora na upozorenje Izraela u kojem se on hvalio rastućim sposobnostima svoje skupine i prijetio da će "uzdrmati stupove" Izraela ako se rat "nametne Libanonu".
Napetosti između Hezbollaha i Izraela rastu od napada Hamasa 7. oktobra i vojne kampanje Izraelskih odbrambenih snaga u Gazi koja je uslijedila. Posljednjih sedmica pojačan je intenzitet prekograničnih napada između njih dvoje, što je izazvalo zabrinutost zbog mogućnosti potpunog rata.
Ti izgledi su se pogoršali u utorak, kada se Hezbollah pohvalio 9-minutnim videom snimljenim dronom koji prikazuje civilne i vojne lokacije ui oko jednog od najvećih izraelskih gradova, Haife. Video je potaknuo izraelskog ministra vanjskih poslova Israela Katza da upozori na "sveopći rat" u kojem će "Hezbollah biti uništen, a Libanon teško potučen".
U srijedu je Nassrallah proslavio video kao dokaz svoje sve veće sposobnosti prikupljanja obavještajnih podataka.
Kipar tvrdi da "nije uključen u ratne sukobe"
“Neprijatelj zna da nijedno mjesto u cijeloj (državi) nije sigurno od naših projektila i to neće biti proizvoljno. Sve će biti namjerno ciljano", rekao je Nasrallah u svom govoru.
"Imamo duge sate snimaka Haife, periferije Haife i onoga što dolazi nakon Haife i poslije Haife", rekao je Nasrallah, očito referirajući se na slogan Hezbollaha iz rata s Izraelom 2006., kada su rakete skupine pogodio Haifu po prvi put.
Kao odgovor na prijetnju Nasrallaha, kiparski predsjednik Nikos Christodoulides rekao je da otok "ni na koji način nije uključen u ratne sukobe".
“Republika Kipar nije dio problema. Republika Kipar je dio rješenja”, rekao je Christodoulides. "A našu ulogu u tome, kao što je prikazano, na primjer, kroz humanitarni koridor, prepoznaje ne samo arapski svijet, već i međunarodna zajednica u cjelini."
Šta pokazuju snimke dronom
Dijelovi snimke Hezbollaha, snimljene danju, tvrdili su da prikazuju Krayot, skupinu "gusto naseljenih" stambenih gradova sjeverno od izraelskog grada Haife i 28 km južno od libanonske granice, zajedno s trgovačkim centrima i visokom diže se.
Drugi dijelovi su tvrdili da pokazuju vojni kompleks u blizini Haife koji pripada izraelskom proizvođaču oružja Rafael - uključujući baterije Iron Dome, lokacije za skladištenje projektila i radare - i vojne brodove, brodove i skladišta nafte u luci Haifa.
Analiza CNN-a geolocirala je video na nekoliko lokacija u okolici Haife. Te lokacije uključuju brojna osjetljiva područja, uključujući najmanje dvije vojne instalacije: bazu u sjevernoj Haifi i luku Haifa. Dron je također letio iznad naftnih spremnika koji se nalaze sjeverno od Haife, zračne luke Haifa i nekoliko stambenih područja.
CNN je također analizirao sjene u videima, koje pokazuju da je misija drona iznad Haife trajala više sati ili se odvijala više dana. Analiza pokazuje da su dijelovi videa ubrzani.
Stručnjak za oružje Wim Zwijnenburg, voditelj projekta za humanitarno razoružanje pri nizozemskoj mirovnoj organizaciji PAX, rekao je za CNN da se dron koji se vidi na snimci čini kao "model Qasaf-2k iranskog podrijetla, vjerojatno proizveden lokalno."
'Psihološki teror'
Gradonačelnik Haife Yona Yahav opisao je video kao "psihološki teror" i zatražio plan zaštite za svoj grad, kritizirajući zapovjednike IDF-a što nisu posjetili Haifu od napada Hamasa 7. oktobra.
"Zahtijevam da vlada predstavi plan za masivnu obranu Haife i pronađe vojno rješenje za uklanjanje prijetnje sa sjevera", rekao je Yahav za izraelsku radio stanicu Reshet Bet.
Hezbollah je tvrdio da je video "prva epizoda", sugerirajući da će se još videa pojaviti duboko unutar izraelskog teritorija.
Zastupnik Hezbollaha u libanonskom parlamentu koji se osvrnuo na video u objavi na društvenim mrežama također je sugerirao da će doći još toga.
“To je ono što je stranka (Hezbollah) najavila i vidjeli ste, ali ono što je skriveno je veće i veće i veće! Haifa i dalje, dalje i dalje od Haife,” rekao je Ibrahim Mousawi u objavi.
Čini se da se njegova poruka odnosi na frazu koju je Nasrallah skovao tokom rata između Izraela i Hezbollaha 2006., kada je rekao da će militantna skupina ispaliti rakete na Haifu "i izvan Haife".
Međutim, glasnogovornik izraelske vlade David Mencer nazvao je snimku dronom uobičajenom "propagandom za pravljenje nestašluka" i rekao da "točno znamo kako se nositi s (Hezbollahom) na ovaj ili onaj način - diplomatski ili vojnim sredstvima".
Izraelska vojska povećava pripravnost
Izrael se pripremao za mogućnost da diplomatski napori da se smanje neprijateljstva s Hezbollahom mogu propasti. Objava snimke dolazi u trenutku kada izraelska vojska kaže da je "odobrila i potvrdila" operativne planove za ofenzivu u Libanonu i donijela odluke o povećanju spremnosti trupa na terenu.
Planove su odobrili zapovjednik Sjevernog zapovjedništva i načelnik Uprave za operacije tijekom zajedničke procjene situacije kako bi se pripremili za nastavak borbe, navodi se u priopćenju IDF-a.
Odobrenje operativnih planova ne znači da je rat između Izraela i Hezbollaha neizbježan – ali signalizira da Izrael namjerava biti spreman za takav scenarij.
U odgovoru na video Hezbollaha, načelnik Glavnog stožera IDF-a general-pukovnik Herzi Halevi rekao je u srijedu da se izraelska vojska “priprema i smišlja rješenja za rješavanje ovih i drugih sposobnosti.
"Imamo mnogo više snaga u IDF-u koje su angažirane u ofenzivi protiv Hezbollaha", rekao je Halevi u razgovoru s izraelskim vojnicima u bateriji protuzračne obrane duž sjeverne izraelske granice s Libanonom.
"Vjerujem da neprijatelj zna samo malo o sposobnostima koje imamo i da će se suočiti s njima, kada bude potrebno, u pravo vrijeme", dodao je Halevi.
Hezbolah je od 7. oktobra ispalio više od 5000 raketa, projektila i bespilotnih letjelica na sjeverni Izrael, tvrdeći da su njegovi napadi znak solidarnosti s palestinskim narodom.
Hezbollah je u prošlosti rekao da će prestati pucati na Izrael samo ako Izrael zaustavi rat u Gazi.
Sa svoje strane, Izrael je izveo stotine napada u Libanonu i evakuirao oko 60.000 stanovnika sa sjeverne granice. Više od 90.000 Libanonaca također je napustilo svoje domove u tom području.
SAD je tražio diplomatsko odstupanje kako bi izbjegao širi rat koji bi se mogao proširiti na regiju, poslavši ove sedmice posebnog izaslanika Amosa Hochsteina u Izrael i Libanon kako bi pokušao ublažiti napetosti.
Izrael i Hezbollah razmijenili su više prekogranične vatre u srijedu u posljednjoj rundi neprijateljstava na borbenoj granici, dan nakon završetka posjeta Bidenovog pomoćnika.
Hezbollah je otkrio da su četvorica njegovih boraca iz južnog Libanona ubijena ne navodeći kada i kako su poginuli. Grupa koju podupire Iran također je objavila da je dronovima gađala Metulu i Kryat Shmonu u sjevernom Izraelu.
Videozapisi koje su podijelili libanonski mediji bliski Hezbollahu pokazuju oblake dima koji se uzdižu iz južnog libanonskog sela Burghalia nakon izraelskog napada, s više napada na druga libanonska sela, uključujući Mais Al-Jabal, Talat Al-Awaida, Al-Khiyam i Hula, prema državnoj novinskoj agenciji NNA.