Prva saznanja hrvatskih institucija i kompanija zaduženih za snabdijevanje električnom energijom o uzrocima kolapsa elektroenergetskog sistema u Dalmaciji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Albaniji ukazuju na kvar na dalekovodu između Albanije i Grčke.
"Za istrage ovakvih incidenata na evropskom nivou osnivaju se ekspertski paneli koji će uraditi izvještaj o poremećaju ovog tipa.
Detaljna istraga
Kao rok za istragu i izradu izvještaja predviđeno je vrijeme od šest mjeseci, što potvrđuje da su istrage detaljne i kompleksne.
Iako imamo neke preliminarne podatke o uzrocima ispada, bilo bi neodgovorno da ih sada iznosimo kao konačne. Ispad sistema u Hrvatskoj je bio trenutan", naveo je direktor Sektora za vođenje elektroenergetskog sistema u Hrvatskom operateru prijenosnog sistema (HOPS) Danko Blažević.
On nije sklon procjeni da je do kvara došlo zbog toplotnog udara koji traje na području Balkana.
Potvrdio je da su problemi sa internetom koje su prijavili potrošači u Dalmaciji u vezi sa ispadom elektroenergetskog sistema.
"Ako internetski provajderi troše električnu energiju iz sistema i nemaju rezervna napajanja, sigurno da ne mogu pružiti svoje usluge kako treba", naznačio je Blažević.
Složio se sa ocjenama da je južni dio Hrvatske po pitanju električne energije zavisan od Crne Gore jer je, podsjetio je HOPS-ov stručnjak, cijela Evropa međusobno uvezana u snabdijevanju strujom što, zaključio je, ima i prednosti i mane.
"Prednosti su da možemo uvoziti ili izvoziti električnu energiju, a mana je da se poremećaji prenose iz jednog sistema u drugi", upozorio je Blažević.
Govoreći o reakciji HOPS-a i HEP-a na pucanje elektroenergetskog sistema naslonjenog na Crnu Goru, Blažević je pojasnio da se u takvim situacijama aktiviraju sistemi relejne zaštite koji u djeliću sekunde reaguju i ograniče kvar.
Nije prvi put
"Teoretski može cijela Evropa da ostane bez električne energije", dodao je Blažević.
Objasnio je da se prespajanje snabdijevanja električnom energijom obezbjeđuje aktiviranjem dalekovoda koji prosljeđuju napon na distribuciju, koja dalje distribuira energiju.
On je demantovao tvrdnje da je prvi put došlo do kolapsa snabdijevanja električnom energijom, i podsjetio da je devedesetih godina prošlog vijeka Dalmacija 73 puta imala prekid snabdijevanja.
"Tačno je da se ovako nešto nije odavno dogodilo, ali izvan Hrvatske to se događalo, na primjer, u Italiji ili Ekvadoru nekidan", podsjetio je Blažević, prenosi RTRS.
Do ispada je moglo da dođe zbog visokih temperatura, zbog prevelike potrošnje i drugih razloga, ali u ovom trenutku ne znamo gdje je i šta je uzrok, rekao je ministar privrede Hrvatske Ante Šušnjar.
"U ispitivanje uzroka uključene su sve kompanije koje se bave distribucijom i mrežom u državama koje su obuhvaćene ovim ispadom", naveo je Šušnjar.