Tokom iskapavanja u Koruškoj, arheolozi iz Innsbrucka naišli su na otkriće stoljeća: 1.500 godina star piksis izrađen od slonovače.
Obično se smatra 'svetinjom' otkada je crkva napuštena. U ovom slučaju, međutim, ostala je kutija od slonovače bogato ukrašena kršćanskim motivima - takozvani piksis.
To je u augustu 2022. otkrio istraživački tim predvođen arheologom Geraldom Grabherrom sa Univerzitetu u Innsbrucku. Na području bočne kapele starokršćanske crkve u kasnorimskom naselju na brežuljku na Burgbichl u koruškoj općini Irschen, koja je napuštena od oko 610. godine nove ere, skrivalo se mramorno svetište veličine otprilike 20 puta 30 centimetara ispod oltara. Unutra su naučnici otkrili "limenku".
Senzacija jer je to prvi odgovarajući piksis koji je pronađen u arheološkom kontekstu u Austriji.
"Znamo za oko 40 takvih kutija od slonovače širom svijeta; koliko ja znam, zadnji put je jedna takva pronađena tokom iskapavanja prije otprilike 100 godina - nekoliko piksida koji postoje ili su sačuvani u katedralnom blagu ili izloženi u muzejima," objašnjava Grabherr.
Od svog otkrića, otprilike 1.500 godina star, vrlo krhka relikvija čuva se na Univerzitetu u Innsbrucku.
"Slonovača, naročito pohranjena na podu kao u mramornim svetištima, upija vlagu iz okoline iu tom je stanju vrlo mekana i lako se oštećuje. Osim toga, nekontrolirano sušenje dovodi do skupljanja i pucanja u najgorem slučaju, a time i oštećenja", kaže Ulrike Söhnele, voditeljica restauratorske radionice u Innsbrucku.
Tokom protekle dvije godine sačuvala je pojedinačne dijelove piksisa do te mjere da se mogu naučno ispitati.
Već je utvrđeno da su na su na njemu prikazani motivi iz Starog i Novog zavjeta. Jedan se motiv tumači kao "predaja zakona Mojsiju na planini Sinaj, početak saveza između Boga i ljudi", objašnjava arheolog Grabherr. Osim toga, sumnja se na "prikaz Kristovog uspeća".
Istraga o pronalasku stoljeća još je u punom jeku. Misterije arheološkog nalaza uskoro će biti riješene. Fokus je na određivanju porijekla i mramora i slonovače.