U svom najozbiljnijem kritici Pekingu, NATO saveznici u srijedu su Kinu nazvali "odlučujućim pokretačem" ruskog rata protiv Ukrajine.
Izrazili su zabrinutost zbog nuklearnog arsenala Pekinga i njegovih sposobnosti u svemiru.
Strogo sročeno završno saopćenje, koje su odobrile 32 članice NATO-a na samitu u Washingtonu, jasno pokazuje da Kina postaje tačka opreza vojnog saveza.
Sigurnosne brige
Evropske i sjevernoameričke članice i njihovi partneri u Indo-Pacifiku sve više vide zajedničke sigurnosne brige koje dolaze od Rusije i njenih azijskih pristalica, posebnoe Kine.
Peking tvrdi da ne pruža vojnu pomoć Rusiji, ali je održavao jake trgovinske veze sa svojim sjevernim susjedom tokom sukoba.
Također optužuje NATO za pretjerivanje i poticanje sukoba u indo-pacifičkoj regiji.
U saopćenju su zemlje članice NATO-a rekle da je Kina postala pokretač rata kroz svoje "partnerstvo bez ograničenja" s Rusijom i svoju veliku podršku ruskoj odbrambenoj industrijskoj bazi.
“To povećava prijetnju koju Rusija predstavlja svojim susjedima i euroatlantskoj sigurnosti. Pozivamo Kinu, kao stalnu članicu Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda s posebnom odgovornošću za poštivanje svrhe i načela Povelje UN, da prestane sa svakom materijalnom i političkom podrpkom ruskim ratnim naporima”, navodi se u saopćenju.
Negativan utjecaj
Kina ne može omogućiti najveći rat u Evropi u novijoj historiji bez da to negativno utječe na njene interese i ugled, stoji u dokumentu.
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao je da Kina osigurava opremu, mikroelektroniku i alate koji "omogućavaju Rusiji da napravi projektile, da napravi bombe, da napravi avione, da napravi oružje koje koristi za napad na Ukrajinu".
Rekao je da je to prvi put da su svi NATO saveznici to tako jasno izjavili u dogovorenom dokumentu.