Na nama je u stvari da kreiramo budućnost za generacije koje dolaze i koje će živjeti na ovim prostorima, rekao je zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić na svečanosti otvorenja Sinan-begove džamije u Čajniču.
Istakao je da mu je čast i zadovoljstvo da prisustvuje te da mu je zadovoljstvo dvostruko i kao predstavnika rukovodstva Parlamenta BiH, ali i kao arhitekte po profesiji.
„Kao predstavnik rukovodstva Parlamenta Bosne i Hercegovine sam radostan i zadovoljan zato što obnova vjerskih objekata u Bosni i Hercegovini, a posebno džamija jer njih je najviše srušeno, više od 600, predstavlja u stvari obnovu multietničkog karaktera naše jedine domovine Bosne i Hercegovine. Naše Bosne i Hercegovine koja je bila, jeste i ako Bog da ostaće unikatan primjer u Evropi gdje ljudi različitih vjera, dakle muslimani, pravoslavci, katolici, Jevreji mogu i već stoljećima žive zajedno“, kazao je Zvizdić.
Naglasio je da je to izuzetno važna karakteristika, osobina, kod Bosne i Hercegovine i taj kod interetničnosti, tolerancije, suživota i solidarnosti će nastaviti graditi u budućnosti.
„Dakle ravnopravnost naroda i jednakopravnost građana je u stvari karta BiH koju prihvata većina građana BiH i u tom smislu naravno nikada nećemo dozvoliti da se taj duh i kod solidarnosti, suživota i zajedništva na bilo koji način dovede u pitanje“, kazao je Zvizdić.
Dodao je da mu je drago jer je danas tu zbog toga što je to obnova jednog objekta koji u stvari predstavlja materijalni iskaz civilizacija koje su boravile na ovom prostoru, a ovo je materijalni iskaz osmanske civilizacije koja je boravila dugi niz stoljeća na tlu Bosne i Hercegovine.
Istakao je da ova je džamija veliko umjetničko djelo iz dva razloga, zato što ima ljepotu u svojoj proporciji i zbog toga što kada takvu proporciju povezujemo sa njenom duhovnom komponentom, onda se stvara emocija.
Čestitao je svim džamatlijama koji će nastaviti koristiti ovaj prekrasan objekat.
Čestitao je i zahvalio prijateljima iz Vakufske direkcije Turkiye koji su pomogli u obnovi ovog objekta, te svima angažovanim na realizaciju ovog projekta.
Poželio je da ovaj džamija traje još stoljećima kao materijalni i duhovni dokaz postojanja i trajanja Bošnjaka, muslimana na ovim prostorima koji su od uvijek živjeli zajedno u suživotu i toleranciji sa svojim komšijama, bez obzira na određene istorijske periode i na izazove onih koji su remetili takav mir i takvu harmoniju.
„To je ono što ne smijemo dozvoliti i na nama je u stvari da kreiramo budućnost za generacije koje dolaze i koje će živjeti na ovim prostorima“, dodao je Zvizdić.