Predsjedništvo Bosne i Hercegovine na kraju prošle godine raspolagalo je s 38 vozila, utvrdili su revizori u redovnom godišnjem izvještaju za ovu instituciju.
Zanimljivo je da u taj broj vozila kolektivnog šefa država spadaju i dva vozila koje je Milorad Dodik, predsjednik entiteta RS ustupio, kako su naveli revizori, "za potrebe člana Predsjedništva".
Iako revizori to nisu naveli, vjerovatno je Dodik dva vozila ustupio članici Predsjedništva BiH i njegovoj stranačkoj kolegici Željki Cvijanović.
Skupo održavanje vozila
Revizori su naveli i da je za potrebe rada kabineta troje članova Predsjedništva korišteno 26 vozila, dok su preostala vozila korištena za potrebe Sekretarijata, pa je nejasno zbog čega je Dodik morao slati još dva vozila u Predsjedništvo BiH.
Izvještaj revizora otkriva i da je Predsjedništvo BiH u 2023. godini provelo sedam otvorenih postupaka sa međunarodnom objavom za nabavku osam službenih vozila ukupne planirane vrijednosti 867.149 KM.
U konačnici nabavljeno je pet vozila, a revizori su kontrolisali postupak nabavke tri vozila i to jednog vrijednosti 242.000, drugog oko 141.000 KM, te trećeg oko 76.000 KM.
Revizori su uočili nedostatke kod tih nabavki.
„Uvidom u karakteristike navedenih vozila ustanovili smo da ista, osim vozila koja su izabrana, ne ispunjava tražene karakteristike iz tenderske dokumentacije.
Imajući u vidu navedeno, smatramo da nisu ispoštovani osnovni principi Zakona o javnim nabavkama, koja se odnose na aktivnu i pravednu konkurenciju“, naveli su revizori.
Osim ovog navoda, revizori su ukazali na to i skrenuli pažnju da su u Predsjedništvu BiH značajni troškovi održavanja i popravke kod pojedinih službenih vozila.
Na čašćavanje više od 260.000 KM
Tako je konstatirano da se posebno se ističe vozilo Audi A8, koje je nabavljeno 2016. godine, za čije je održavanje u prošloj godini potrošeno 10.484 KM.
Troškovi održavanja vozila Škoda Superb, koje je nabavljeno 2017. godine koštali su u prošloj godini 43.646 KM, s tim da je po aktiviranoj polici osiguranja naplaćeno 28.643 KM.
Također, vozilo marke Passat, nabavljeno u 2016. godini, imalo je ukupne troškove održavanja od 14.337 KM.
Za revizore je i sporan način na koji se u Predsjedništvu BiH troše sredstva za reprezentaciju, odnosno „za iće i piće“ i čašćavanje gostiju.
U prošloj godini na ove troškove otišlo je 266.702 KM.
Nije opravdano
Ponovo su zabilježeni slučajevi da se trošenje budžetskog novca pravda zabilješkama u kojima je samo navedeno „službeni ručak“ što za revizore nije opravdano priznanje troškova po tom osnovu.
„Propisan je način pravdanja utroška sredstava reprezentacije na način da se uz račune sa specifikacijom prilaže i zabilješka o povodu nastanka troška.
Uvidom u pojedine račune kojima se pravda eksterna reprezentacija konstatirali smo da je i dalje u određenim slučajevima zabilješka o povodu nastanka troška uopćena i štura (službeni ručak, troškovi nastali prilikom obavljanja službenih dužnosti i slično).
Ovako sačinjene zabilješke nisu adekvatne i dovoljne za utvrđivanje osnovanosti i opravdanosti za priznavanje nastalog troška reprezentacije“, utvrdili su državni revizori.