Dva tima astronoma pod vodstvom istraživača s Caltecha otkrili su najveći spremnik vode ikad identificiran u svemiru.
Ovaj ogroman rezervoar vode nalazi se u kvazaru, jednom od najsjajnijih i najagresivnijih objekata u svemiru, udaljenom 30 milijardi triliona milja, prenosi Indy100.
Masa vodene pare u ovom kvazaru je najmanje 140 triliona puta veća od ukupne količine vode u svjetskim okeanima. S obzirom na ogromnu udaljenost, svjetlost ovog kvazara putuje do Zemlje 12 milijardi godina, omogućujući astronomima da promatraju stanje svemira prije 1,6 milijardi godina.
Matt Bradford iz NASA-inog Laboratorija za mlazni pogon (JPL) istaknuo je: "Okolina oko ovog kvazara proizvodi ogromne količine vode, što je još jedan dokaz da je voda prisutna u cijelom svemiru, čak i u najranijim vremenima."
Kvazar pokreće masivna crna rupa koja konzumira okolni plinski disk, uzrokujući izbacivanje velike količine energije. Iako otkriće vodene pare nije neočekivano, s obzirom na očekivanja astronoma, njegova prisutnost ukazuje na specifične uvjete unutar kvazara.
Analize pokazuju da se vodena para oko crne rupe nalazi u plinovitom području koje se proteže stotinama svjetlosnih godina. Ovo otkriće naglašava važnost promatranja u milimetarskim i submilimetarskim valnim dužinama te potiče izgradnju CCAT-a, 25-metarskog teleskopa u Čileu, koji će omogućiti detaljnije istraživanje rane historije svemira.