Stanovnici Iraka posljednjih sedmica suočavaju se sa visokim temperaturama, ali i stalnim nestancima struje.
U glavnom gradu Bagdadu i južnim gradovima temperature dostižu čak 48 stepeni Celzijusa. Zbog ekstremnih vrućina državni praznici su proglašeni u Basri, Diwaniji i Babilu.
Brojni građani protiv vrućina se bore improvizovanim sistemima za prskanje vodom i ventilatorima, ali u nekim gradovima zbog nestanka struje ni ventilatori više nisu od koristi.
U Basri, gradu na jugu Iraka, neki stanovnici čak ulaze u zagađene rijeke u borbi protiv visokih temperatura.
Rijeka Shatt al-Arab, koja teče od sjevernog Iraka do Basre, praktično je postala "luka spasa" za mnoge ljude.
Uprkos značajnim budžetskim sredstvima koja su godinama izdvajana za poboljšanje infrastrukture, pitanje nestanka struje u zemlji i dalje ostaje neriješeno.
Svakog ljeta Iračani se suočavaju sa velikim vrućinama i često se pokušavaju rashladiti plivanjem u mutnim i zapuštenim rijekama, koje predstavljaju rizik po zdravlje.
Da bi se izborili sa nestancima struje, neka domaćinstva struju dobivaju iz generatora uz novčanu naknadu. Ipak, mnoge iračke porodice sa niskim primanjima nisu u mogućnosti da priušte sebi ovo rješenje.
Saad Ahmed, stanovnik Bagdada, kazao je za Anadolu da su mnogi građani bijesni na vlasti zbog nestanaka struje koji se ponavljaju svakog ljeta.
"Na ulicama su postavljeni rashladni uređaji u borbi protiv ekstremnih vrućina, ali Vlada treba da obezbijedi nesmetano napajanje električnom energijom. Svakog ljeta situacija sa strujom je sve lošija. Osamdesetih godina prošlog stoljeća sve fabrike su radile i električna energija je pružana nesmetano. U susjedstvu nije bilo generatora i ulična rasvjeta se nikada nije gasila noću", rekao je Ahmed.
Kifah Salih, koji također živi u Bagdadu, ističe kako je postalo nemoguće hodati vani zbog vrućine i da svi ljudi samo traže hlad kako bi se osvježili.
Reya Habib, šefica odjela za promociju zdravlja u Basri, istakla je da visoke temperature mogu biti vrlo štetne po zdravlje ljudi.
"Ljeti dolazi često do 'toplotnog udara', koji ako se nešto hitno ne podzume, može čak uzrokovati i smrt", istakla je Habib.
Karrar Muhsin, koji često spas pronalazi u rijeci Shatt al-Arab, kazao je da je u Basri svaki dan sve toplije i da mnogi građani ulaze u rijeku kako bi pronašli spas od vrućina.
Haydar Jasim iz Basre podsjeća da su temperature nekim danima prelazile 50 stepeni Celzijusa i okrivio je Vladu zbog nestanka struje.
Kao odgovor na ekstremne temperature, Ministarstvo zdravlja Iraka izdalo je uputstvo, pozivajući građane da izbjegavaju aktivnosti na otvorenom i izlaganje direktnoj sunčevoj svjetlosti, posebno u vrijeme najveće vrućine između 10 i 16 sati.