Ogromne količine droge oduzete od krijumčara i kriminalaca u BiH ne uništavaju se već nekoliko godina, iako zakonska i podzakonska akta u vezi s čuvanjem i kontrolom oduzetih droga propisuju njihovo redovno uništavanje.
Za sada su nepoznate količine droga smještene na mnogobrojnim lokacijama širom BiH i to u depoima sudova, tužilaštvima i policijskim agencijama i kako saznaje Raport neizvjesno je kada će se krenuti u njeno uništavanje.
Raport je uputio Ministarstvu sigurnosti BiH upit o tome kada će se početi rješavati uskladištene droge u BiH i zašto je taj proces blokiran nekoliko godina. Ukoliko dobijemo odgovore, naknadno ćemo ih objaviti.
U međuvremenu, Saša Magazinović, (SDP), zastupnik u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH dobio je od Vijeća ministara BiH, odnosno Ministarstva sigurnosti BiH odgovor na pitanje koliko je droge uništeno u zemlji u zadnjih pet godina, a o čemu će riječi biti na sjednici Doma naredne sedmice.
Uništeno oko tri tone droge vrijednosti oko 12, 5 miliona KM
Ministarstvo je dostavilo podatke o uništenoj drogi u periodu između 2018. godine i 2021. godine, kada je izvršeno posljednje uništavanje droge do tada deponovane u prostorijama Federalne uprave policije i Državne agencije za istrage i zaštitu Bosne i Hercegovine (SIPA).
Posljednje uništavanje oduzetih opojnih droga je izvršeno u martu 2021. godine na osnovu naredbi više sudova iz Bosne i Hercegovine.
„Tom prilikom je u pećima firme B.S.I. iz Jajca uništeno oko 1. 700 kg zaplijenjenih opojnih droga, a najviše marihuane, amfetamina i heroina", stoji u odgovoru Ministarstva sigurnosti.
Dalje je pojašnjeno da je 2018. godine u Termoelektrani Gacko na osnovu naredbi o uništenju droge iz više sudova u Bosni i Hercegovini spaljeno oko 700 kilograma opojnih droga, od čega najviše marihuane, te amfetamina, heroina, kokaina i sintetičkih droga koje su zaplijenjene i oduzete prilikom kriminalističkih istraga.
Ulična vrijednost tada uništene opojne droge procijenjena je na oko sedam miliona KM.
Uništavanje droge vršeno je dva puta i 2019. godine u postrojenjima firme B.S.I. d.o.o. Jajce prema naredbama nekoliko sudova iz Srednjobosanskog kantona.
Sredinom te godine je uništeno oko 500 kilograma različitih opojnih droga, najviše marihuane, amfetamina i heroina koje su zaplijenjene i oduzete prilikom kriminalističkih istraga, a čija se ulična vrijednost procjenjuje na oko 4,5 miliona konvertibilnih maraka.
I krajem 2019. godine u postrojenjima firme B.S.I. d.o.o. Jajce prema naredbama nekoliko sudova iz Tuzlanskog kantona u više od 1. 300 predmeta uništena je opojna droga koja je zaplijenjena i oduzeta prilikom kriminalističkih istraga, a čija se ulična vrijednost procjenjuje na oko milion konvertibilnih maraka.
Štrajk zaustavio spaljivanje droge početkom prošle godine
U 2020. godini, prema odgovoru Ministarstva sigurnosti, Komisija za uništavanje opojnih droga Bosne i Hercegovine, izvršila je uništavanje opojnih droga po presudama sudova iz oko čak 2. 000 predmeta.
Najviše je bila zastupljena marihuana, amfetamin, heroin, kokain i sintetike droge koje su zaplijenjene i oduzete prilikom kriminalističkih istraga.
Međutim, u ovom dijelu odgovora Ministarstvo sigurnosti nije navelo ni količinu uništene droge, a niti njenu procijenjenu vrijednost.
Zašto nije bilo uništavanja droge u 2022. godini, Ministarstvo nije navelo, a tvrde da je planirano uništavanje droga u februaru 2023. godine „otkazano neposredno pred samu realizaciju planiranih aktivnosti u februaru 2023. godine, uslijed štrajka u firmi u čijim postrojenjima je bilo planirano njegovo provođenje.“
Nisu iz Ministarstva sigurnosti BiH pojasnili ni zbog čega nakon okončanog štrajka u firmi gdje je planirano uništenje droge Komisija nija taj posao organizirala u drugom terminu.
Umjesto da odgovore zašto se oduzeta droga uništava iz Ministarstva sigurnosti hvale raniji saziv Komisije da im je Vijeće ministara BiH usvojilo sve izvještaje, te pojašnjavaju kako uništavanje droge „zahtijeva višednevni rad na terenu“.
„Prikupljanje i kontrola ovih oduzetih opojnih droga i njihovo uništavanje u skladu sa odredbama Pravilnika zahtijeva višednevni terenski posao članova Komisije. Također, postupak pripreme i uništavanja oduzetih opojnih droga je odredbama navedenog Pravilnika ograničen vremenskim rokom u kojem se predmetne aktivnosti trebaju realizirati", stoji u odgovoru Ministarstva koje ne najavljuje skoro uništavanje droge.
Treba reći i da je Komisija za uništavanje opojnih droga imenovana 2018. godine, da joj je 2022. godine istekao mandat, ali je produžen do "imenovanja novog saziva Komisije".
U sazivu Komisije posljednjih šest godina su bili Ognjen Zekić, iz Ministarstva sigurnosti BiH, Indira Fazlagić, iz Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, Nezir Pivić, bivši zamjenik ministra pravde BiH, Mario Miočević, iz Ministarstva pravde , Sreten Čečar, iz Ministarstva finansija i trezora i Jasmin Pljevljak, sekretar Komisije , zaposlen u Ministarstvu sigurnosti BiH.
Iz podataka Ministarstva sigurnosti vidljivo je da se ova Komisija od 2018.godine do 2023. godine sastala ukupno 56 puta, što znači da za šest godina u prosjeku nisu zasjedali čak ni svaki mjesec u godini.