Izmjene Izbornog zakona BiH koje od ove godine omogućavaju kažnjavanje političkih stranaka ako vode preuranjenu predizbornu kampanju, zatim zloupotrebljavaju javne resurse, te djecu u predizborne svrhe dovode do sve većeg broja prigovora stranaka jednih protiv drugih, te onih iz nevladinog sektora protiv političkih stranaka za kršenje ovih odredbi. Naravno, CIKBiH postupke pokreće i po službenoj dužnosti.
U posljednje vrijeme većina takvih prigovora je i prihvaćena i CIK je izrekao i brojne kazne , ali ima i onih prigovora koje Komisija ocijeni neosnovanima.
Tako je na današnjoj sjednici CIK-a razmatran prigovor Hrvatske republikanske stranka protiv Dragana Čovića, odnosno HDZBiH, čiji je Čović predsjednik.
Čović u pošti i Stanivukovićev merhamet
Hrvatska republikanska stranka prijavila je da je Čović koristeći poziciju i utjeecaj prisustvovao svečanosti otvaranja jedne poslovnice preduzeća Hrvatske pošte Mostar.
Naveli su da je Čović na taj način prekršio Izborni zakon BiH zloupotrijebivši javne resurse.
Međutim, CIK BiH je utvrdio da Čović nije na taj skup bio pozvan u svojstvu predsjednika HDZ-a, nego je skupu prisustvovao kao predstavnik Hrvatskog narodnog sabora.
Ocijenjeno je da u Čovićevom govoru nije bilo političkih, odnosno stranačkih poruka, niti manifestiranja druge vrste stranačke promocije, te da zbog toga nije mogla biti utvrđena ni zloupotreba resursa, pa je prigovor HRS-a odbačen kao neosnovan.
SNSD je prijavio PDP, da je Draško Stanivuković, član PDP-a i gradonačelnik Banje Luke zloupotrijebio djecu u predizborne svrhe, jer je bio domaćin djeci s Kosova pri posjeti BiH, te je tom prilikom poklonio trotinet jednom djetetu s Kosova.
CIK BiH, odnosno nadležna služba je utvrdila da je Stanivuković na ovaj način učinio „jedan human gest“, ali da nije prekršio Izborni zakon BiH, jer pri tom činu nije istakao ni svoju stranačku pripadnost, niti je promovirao stranku.
Vanja Bjelica-Prutina, članica CIK-a, kazala je da joj je jako teško podržati ovu odluku, prvenstveno zato jer smatra da se fotografije djece ne bi smjele objavljivati na društvenim mrežama bilo kojeg političara, izuzev ako to nisu njihova djeca, ali da odluku podržava jer Stanivuković nije promovirao političku partiju, a i nije, kako je kazala, ovjeren kao kandidat na predstojećim izborima.
Ahmet Šantić, član CIK-a kazao je da u ovom predmetu, Stanivukovića sama objava kao nosioca izvršne funkcije veže za politički subjekt kojem pripada, međutim Šantić je rekao i da se ne može utvrditi da li je Stanivuković na ovaj način vršio kampanja, jer nije promovirao stranku.
Kazne za SDA i SBiH
CIKBiH je s druge strane danas kaznio Stranku demokratske akcije s 3.500 KM, jer je član te stranke Spahija Kozlić iz Zenice promovirao kandidate SDA na društvenim mrežama, što je ocijenjeno vođenjem preuranjene kampanje.
Kozliću je naloženo i da s društvenih mreža ukloni sporni sadržaj.
Za SDA je izrečena još jedna kazna u iznosu od 3.500 KM, jer je pruranjenu kampanju na društvenim mrežama, objavama spotova vođena u Tuzli, odnosno vodili su je SDA Tuzla i Asocijacija mladih SDA Tuzla.
Zbog preuranjene izborne kampanje kažnjena je Stranka za BiH jer je na svojoj zvaničnoj, internetskoj stranici objavila ime kandidata za načelnika Općine Čelić, kao i promotivan tekst o njemu.
SBiH je kažnjena s iznosom od 3.000 KM, što je i minimalan iznos kazne koji se izriče za prvo kršenje odredbe o preuranjenoj kampanji.
CIK BiH je ranije odlučio da će svako novo kršenje Izbornog zakona BiH, odnosno ponavljanje djela vođenje preuranjene izborne kampanje biti kažnjavano s višim novčanim iznosom u odnosu na prvu izrečenu kaznu, pa je tako SDA koja je već jednom bila kažnjena s iznosom od 3.000 KM, danas dobila povećanje kazne.