Tokom građevinskih radova u jerusalemskoj crkvi Svetog groba, navodna poleđina kamene ploče umrljane grafitima u stražnjem crkvenom hodniku pokazala se spektakularnom prednjom stranom ranije građevine.
Amit Re'em iz Izraelske uprave za antikvitete i Ilya Berkovich s Akademije nauka (ÖAW) u Beču sada su identificirali ploču kao dio krstaškog glavnog oltara, za koji se vjerovalo da je izgubljen od 1149. godine.
Prema povijesnim izvorima, ovaj je oltar svečano otvoren 15. jula 1149. godine - prije tačno 875 godina. Crkva Svetog groba ili smatra se jednim od najvećih svetišta u kršćanstvu. Značajno je proširena u romaničkom stilu otprilike u to vrijeme nakon osvajanja Jerusalema od križara. Na 50. godišnjicu osvajanja "Svetog grada" posvećen je umjetnički izrađen krstaški veliki oltar, kako je objavio OeAW u emisiji u ponedjeljak.
"Znamo za izvještaje hodočasnika o veličanstvenom mramornom oltaru u Jerusalemu iz 16., 17. i 18. stoljeća", kaže Ilya Berkovich, koji radi na Institutu ÖAW za istraživanje Habsburške monarhije i balkanske regije, a također je i jedan od autora rada u stručnom časopisu "Eretz-Israel" objavljena studija o novom otkriću koje su naučnici klasificirali kao "senzacionalno".
No, trag gradnji, koja je također trebala poduprijeti kršćansko pravo na Jerusalem, izgubio se nakon velikog požara u romaničkom dijelu crkve 1808.: "Od tada više nema krstaškog oltara - na barem se tako dugo mislilo", rekao je Berkovich.
Tokom građevinskih radova u jerusalemskoj crkvi Svetog groba, navodna poleđina kamene ploče umrljane grafitima u stražnjem crkvenom hodniku pokazala se spektakularnom prednjom stranom ranije građevine.
Tim je više iznenadilo kada je tokom građevinskih radova prevrnuta kamena ploča koja je očito dugo bila ignorirana, a koju su posjetitelji javno dostupne crkve tokom proteklih desetljeća zlorabili kao površinu za grafite. Pogled s druge strane otkriva karakteristične pramčane ukrase. Ovi takozvani "quincunx" ukrasi prikazuju pet krugova koje čini jedna isprepletena traka. To simbolizira, između ostalog, beskonačnost Božijeg stvaranja. Pet krugova također aludira na Kristove rane i grb Jerusalemskog križarskog kraljevstva.
Sačuvane su dobre dvije trećine ploče. Nekad je tvorio veličanstvenu prednju stranu - nazvanu "Paliotto" - oltara. Bila je to struktura nalik škrinji koja se sastojala od četiri uspravne četvrtaste ploče prekrivene pločom stola koja se naziva "kantina", kako je Berkovich objasnio za APA-u.
Nažalost, do danas se ne može ništa reći o tome kada je i zašto velika ploča nekad bila naslonjena na zid sa stražnje strane crkve. Otkriće je tim više zapanjujuće jer je Crkva Svetoga groba vrlo intenzivno istraživano mjesto.
Berkovich: "S originalnom širinom većom od 3,5 metara, otkrili smo najveći srednjovjekovni žrtvenik koji je trenutno poznat."
"Bilo je potpuno neočekivano za sve uključene da nešto tako važno može ležati neprimijećeno toliko dugo na ovom mjestu", rekao je povjesničar OeAW-a koji je tokom svog istraživanja naišao na izvještaj očevidaca u kojem je rečeno da je prednja strana ploča je viđena jednom u 1960-ima. Nakon sadašnjeg ponovnog otkrića, ploča - sada s posebnim ukrasom okrenutim prema posjetiteljima - pričvršćena je čeličnim okvirom i vraćena "u isti stražnji hodnik u Crkvi Svetog groba", objasnio je Berkovich.