Orbanova kontroverzna putovanja u Moskvu i Peking izazvala su raspravu. Povlačenje s predsjedničke dužnosti smatra se preradikalnim, a raspravlja se i o oduzimanju prava glasa te bojkotu neformalnih sastanaka.
Mađarsko predsjedavanje Vijećem EU ne traje ni dvije i po sedmice. Ali s obzirom na kontroverzne postupke njegovog premijera Viktora Orbana širom Evrope već se vodi žučna rasprava o tome kako se nositi s nacionalno-konzervativnom Fideszovom vladom u Budimpešti. Čelnici EU kažu da Orbán tokom posjete Moskvi i Pekingu i izjava o Ukrajini ne govori u ime EU, već samo u ime svoje zemlje od 9,5 miliona stanovnika.
Orbán pak daje upravo suprotan dojam. Vladini filmovi s njegovih putovanja završavaju logom mađarskog predsjedavanja EU – koji u propagandne svrhe iskorištavaju i autoritarni režimi u Kini i Rusiji. "Šteta je ogromna", rekao je nedavno glasnogovornik njemačkog ministarstva vanjskih poslova u Berlinu. Dakle, sada se raspravlja što bi trebalo učiniti. Odgovor je moguć na nekoliko nivoa..
Povlačenje predsjedavanja Vijećem EU
Najradikalniju varijantu Reutersu je predložio zastupnik SPD-a u Bundestagu Axel Schäfer koji je pozvao na povlačenje šestomjesečnog rotirajućeg predsjedavanja Vijećem EU-a. No to bi moralo podržati 20 od 27 vlada, koje bi također morale predstavljati 65 posto stanovništva EU-a. Tada može promijeniti agenda EU - što je, usput rečeno, već bio slučaj kada je Velika Britanija napustila Uniju. Ili bi Belgija mogla preuzeti odgovornost jer je zemlja ionako bila na redu od januara do kraja jula i ima dobro uvježbanu momčad. Ili bi se Poljska, koja će preuzeti 1. januara 2025., uključila ranije.
Prednost: Svima bi bilo jasno da Orbán govori samo za sebe. Nedostatak: EU i vladini krugovi ističu da bi drastična mjera mogla naići na otpor malih zemalja s kontroverznim vladama, poput Slovačke. Mogli bi se bojati da bi i sami mogli biti pogođeni takvim korakom u nekom trenutku.
“Najgore bi bilo da nema većine i da je EU podijeljena”, kaže diplomata EU.
Oduzimanje prava glasa Mađarskoj
63 člana novog saziva Evropskog parlamenta pozvali su u utorak EU da Mađarskoj oduzme pravo glasa u Uniji. Teško da bi ovaj korak bio manje drastičan od povlačenja predsjedništva Vijeća. Vlada u Budimpešti tada više ne bi mogla utjecati na važne odluke unutar EU-27. Zastupnici su na Platformi X kritizirali da je Orbán zlorabio svoje ovlasti i time prouzrokovao štetu. Puke verbalne osude na ovog političara ne bi imale nikakav učinak.
Srž stvari: oduzimanje glasačkih prava ide itekako u smjeru izbacivanja iz EU, što ni partnerima nije u interesu. Njemačka savezna vlada ističe da Mađarska ionako ne može samovoljno određivati dnevni red sjednica Vijeća. Ako druge vlade žele razgovarati o drugim pitanjima, mogle bi to učiniti. Glavna prilika za blokiranje Mađarske vidi se u poreznoj i vanjskoj politici, s obzirom na jednoglasnost EU-27 koja je tamo potrebna. Orbán je već nekoliko puta upotrijebio svoj veto na nepopularne odluke, čime je znatno odgodio politiku EU-a.
Bojkot neformalnih vijeća EU
Formalni sastanci Vijeća na ministarskom i šefovskom nivou održavaju se u Bruxellesu. Odgovarajuće predsjedništvo Vijeća EU-a također poziva ljude na neformalne sastanke vijeća u svojoj zemlji. Zemlje poput Švedske i Litve već su najavile da u znak protesta neće slati ministre na takve sastanke. Umjesto toga, časnici bi bili poslani da daju primjer.
Evropska komisija pokazuje neodobravanje
Osim 27 vlada EU, Evropska komisija također mora razmisliti kako reagirati. U ponedjeljak je predsjednica Komisije Ursula von der Leyen prvi put naredila da više nijedan povjerenik ne smije putovati u Mađarsku. Komisija također želi biti zastupljena samo na nivou stručnjaka kako bi dala primjer. Von der Leyen također odustaje od uobičajenog putovanja čelnika EU-a u zemlju dotičnog predsjedavajućeg.