Ustavni sud Bosne i Hercegovine na sjednici održanoj 11. jula razmatrao je više od 60 apelacija za koje je donio i odluke. Osim onih kojima je zabranio Vladi FBiH i Vladi RS da raspolažu s državnom imovinom, posebnu pažnju javnosti izazvala je još jedna odluka.
Riječ je o onoj u kojoj je Ustavni sud BiH odbacio apelaciju Emele Kapidžija, zaključivši da nije povrijeđeno njeno pravo na manifestaciju vjere s time što joj je kao vojnikinji Oružanih snaga bilo zabranjeno nošenje hidžaba.
Uvidom u ovu odluku Ustavnog suda BiH Raport otkriva da ona nije donesena jednoglasno.
Apelaciju su rješavale sudije tog suda, u sastavu predsjednica Seada Palavrić, potpredsjednice Valerija Galić i Angelika Nussberger, te sudije Mirsad Ćeman, Helen Keller, Ledi Bianku i Marin Vukoja, a iz Odluke je vidljivo da je sudija Ćeman u ovom predmetu imao izdvojeno mišljenje.
„U skladu sa članom 43. stav (1) Pravila Ustavnog suda, sudija Ustavnog suda Mirsad Ćeman je dao izdvojeno mišljenje koje čini sastavni dio ove odluke“, navodi se u Odluci Ustavnog suda BiH.
Iako je navedeno da je izdvojeno mišljenje sudije Ćemana sastavni dio ove odluke, ono još nije dostupno javnosti, jer prema Pravilma Ustavnog suda BiH sudija ima pravo i dužnost da pisano izloži i obrazloži izdvojeno mišljenje najkasnije u roku od 15 dana od dana kada mu odluka bude dostavljena nakon utvrđivanja stručno-tehničke redakcije teksta.
Izdvojeno mišljenje može biti u skladu ili suprotno odluci Ustavnog suda BiH, a šta je sudija Ćeman naveo u svom izdvojenom mišljenju o slučaju Emele Kapidžije javnost će saznati uskoro, jer za razliku od sudija ostalih sudova u BiH, sudije Ustavnog suda imaju pravo i obavezu izdvojeno mišljenje učiniti javno dostupnima.