Čini se da je tijelo kita s lopatastim zubima – vrste koja je toliko rijetka da nikada nije viđena živa – izbacilo more na novozelandsku plažu, kažu naučnici, javlja Science Alert.
Ostaci nepoznatog, 5 metara dugog kljunastog stvorenja pronađeni su u blizini ušća rijeke u južnoj pokrajini Otago 4. jula, rekli su vladini istraživači.
Identificirali su ga stručnjaci za morske sisavce iz Odjela za zaštitu prirode Novog Zelanda i nacionalnog muzeja Te Papa kao mužjaka kita s lopatastim zubima.
Pokrenuta je DNK istraga kako bi se potvrdila njegova klasifikacija, rekli su naučnici.
"Kitovi s oštrim zubima jedna su od najslabije poznatih vrsta velikih sisavaca modernog doba", rekao je Gabe Davies, voditelj obalnih operacija Otago odjela za očuvanje.
"Od 1800-ih samo je šest uzoraka ikada dokumentirano u cijelom svijetu, a svi osim jednog bili su s Novog Zelanda", rekao je Davies u saopćenju u ponedjeljak.
"Sa naučne i konzervatorske tačke gledišta, ovo je ogromno."
Nalaz je bio dovoljno svjež da ponudi prvu priliku za seciranje kita s lopatastim zubima, rekao je odjel za očuvanje.
Vrsta je "toliko rijetka da se o njoj ne zna gotovo ništa", rečeno je.
Tijelo kita stavljeno je u hladnjaču, a genetski uzorci poslani su na Univerzitet u Aucklandu kao kustosi Novozelandske arhive tkiva kitova.
Može proći nekoliko sedmica ili mjeseci dok se DNK ne obradi i konačna identifikacija potvrdi.
"Rijetkost kita znači da će za razgovore o tome što dalje trebati više vremena jer je to razgovor od međunarodne važnosti", rekao je odjel za očuvanje.
Vrsta je prvi put opisana 1874. iz samo donje čeljusti i dva zuba prikupljena s otočja Chatham s istočne obale Novog Zelanda.
Taj uzorak, zajedno s kosturnim ostacima dva druga primjerka pronađena u Novom Zelandu i Čileu, omogućio je naučnicima da potvrde novu vrstu.
Pomorska naučnica Vanessa Pirotta rekla je da će istraživači proučavati sadržaj želuca kita, genetiku i kako se ovaj uzorak uspoređuje s prethodnima.
To bi moglo rasvijetliti ponašanje kitova, njihovu populaciju i zašto su tako rijetki, rekao je Pirotta za AFP, opisujući otkriće kao "poput izvlačenja jackpota".
Budući da je pronađeno tako malo primjeraka i nije bilo viđenja uživo, malo se zna o kitu s lopatastim zubima i on je klasificiran kao "nedostatak podataka" prema novozelandskom Sistemu klasifikacije prijetnji.
Prvi netaknuti primjerak bio je od majke i teleta koji su se nasukali u Bay of Plenty 2010., saopćio je novozelandski odjel za zaštitu prirode.
Daljnjim nasukavanjem 2017. u Gisborneu kolekcija je dobila još jedan primjerak.