Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) podsjeća javnost na ratne zločine koji su počinjeni na području općine Bugojno koja je bila poprište oružanih sukoba prije svega bošnjačkog i hrvatskog stanovništva, ali je na tom području ubijen i određen broj osoba srpske etničke pripadnosti. Juli 1993. godine je bio posebno težak mjesec za lokalno stanovništvo. Među brojnim zločinima počinjenim u ovom gradu ističu se oni u logoru za Hrvate formiranom na stadionu „Iskra", koji je bio pod kontrolom Armije RBiH, kao i ubistva bošnjačkih civila Vrbanje i susjednih naselja od strane pripadnika HVO-a.
Prema podacima Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine, na području Bugojna izvršeno je oko pedeset ekshumacija. Uglavnom u periodu od 1996. do 2000. godine. Najmlađa osoba koja je nestala na području Bugojna je devetnaestogodišnji Jozo Lučić, dok je najstarija žrtva Sekula Nikšić koji je u trenutku ubistva imao osamdeset i sedam godina. Za njihovim posmrtnim ostacima se još uvijek traga.
UDIK je u tri publikacije dokumentovao predmete za ratne zločine počinjene na području Bugojna, a koje je vodio državni sud. U prvoj publikaciji su objavljena četiri predmeta vođena pred Sudom BiH koji je Aliju Osmića osudio na tri godine zatvora za ratni zločin protiv ratnih zarobljenika, a Osmana Šegu na pet godina zatvora zbog krivičnog djela ratni zločin protiv civilnog stanovništva. Nakon razmatranja i prihvatanja sporazuma o priznanju krivice Enes Handžić je osuđen na osam godina zatvora. Slavku Šakiću je izrečena kazna od osam godina i šest mjeseci zatvora za premlaćivanje i saučesništvo u ubistvu Bošnjaka Vrbanje. Druge dvije publikacije dokumentuju postupak koji se od 2008. do 2014. vodio pred Sudom Bosne i Hercegovine protiv Nisveta Gasala, Senada Dautovića i Musajba Kukavice. Gasal i Kukavica su osuđeni na kaznu zatvora u trajanju od po četiri godine, a Senad Dautović je osuđen na kaznu zatvora u trajanju od sedam godina. Unutar publikacija se nalazi i lista verificiranih nestalih osoba sa područja Bugojna koju je ustupio Institut za nestale osobe BiH.
Trenutno se pred Sudom BiH vodi postupak protiv nekadašnjeg predsjednika Ratnog predsjedništva Bugojna Dževada Mlaće i komandanta Operativne grupe Zapad Armije RBiH Selme Cikotića. Mlaćo je optužen da je naredio ubistva hrvatskih zarobljenika dok Cikotića optužnica tereti za nesprečavanje činjenja krivičnih djela od strane podređenih pripadnika Vojne policije 307. brigade, saopćeno je iz Udruženja za društvena istraživanja i komunikacije.