Visoke temperature i vlažnost zraka na plaži idealni su uvjeti za razmnožavanje bakterija koje mogu uzrokovati trovanje hranom. Stoga, prilikom odabira hrane za plažu, treba biti iznimno oprezan.
Pravilna hidratacija je ključna za sve starosne grupe. Bez obzira na dob i aktivnosti, svi na plaži trebaju unijeti dovoljne količine vode, po mogućnosti ohlađene. Voda pomaže nadoknaditi tekućinu izgubljenu znojenjem i isparavanjem. Osim vode, preporučuje rashlađene biljne i voćne čajeve, blago zaslađene medom, limunadu te ostale svježe cijeđene prirodne sokove.
Odabir hrane također ovisi o tome kome je namijenjena. Različite dobne grupe i nivo aktivnosti zahtijevaju različite kalorijske potrebe. Starije osobe, dojenčad, djeca koja su stalno u pokretu i oni koji plažu koriste za sportske aktivnosti imaju različite prehrambene potrebe.
Određene vrste hrane svakako bi trebalo izbjegavati na plaži:
Kupovni slatki sokovi: Pojačavaju gubitak tekućine u tijelu.
Gazirani napici i alkohol: Također doprinose dehidraciji.
Nedovoljno termički obrađeno meso: Posebno meso peradi, jaja i riba, osim usoljene ribe u manjim količinama zbog visoke koncentracije soli.
Sendviči sa nedovoljno obrađenom hranom: Mogu biti problematični.
Polutrajni proizvodi iz prodavaonica: Izbjegavajte ih.
Hrana pripremljena u dubokom ulju: Kao što su piroške, pohana hrana i prženi krumpiri – teška je za probavu.
Kremasti kolači od sirovih jaja: Preporuča se konzumacija čokolade s većim udjelom kakaa.
Brza hrana sa štandova: Posebno ona od mesa, jaja, ribe i masnih umaka.
Ako kupujete vodu i napitke, oni trebaju biti u originalnim pakiranjima koje ćete sami otvoriti, kako biste izbjegli eventualne kontaminacije.
Uz pridržavanje ovih savjeta, možete smanjiti rizik od trovanja hranom i osigurati ugodan i bezbrižan boravak na plaži. S obzirom na sve navedeno, važno je pametno birati hranu i piće kako bi vaš dugo željeni odmor protekao bez neugodnosti.