direktna veza

Kardiolozi upozoravaju: Ova alkoholna pića najviše utiču na krvni pritisak

Ako volite hladno pivo poslije posla ili čašu vina prije spavanja, vaša navika može prouzrokovati ozbiljne neželjene posljedice po vaše srčano zdravlje.

Visoki krvni pritisak, poznat i kao hipertenzija, predstavlja prikriveni ali značajan izazov za zdravlje.

On može da se drži pod kontrolom, ali jedan od ključnih faktora životnog stila koji možda ne shvatate da utiče na vaš krvni pritisak je konzumacija alkohola.

Ako volite hladno pivo poslije posla ili čašu vina prije spavanja, vaša navika može prouzrokovati ozbiljne neželjene posljedice po vaše srčano zdravlje, a stručnjaci su za The Healthy ukazali na najgori alkohol za visok krvni pritisak.

Američko udruženje za srce (AHA) klasifikuje hipertenziju prvog stepena sa sistolnim očitavanjima (gornji broj) u rasponu od 130-139 milimetara živinog stuba (mmHg) ili dijastolnim očitavanjima (donji broj) od 80-89 mmHg. Ako vaše sistolno očitavanje redovno prelazi 140 ili vaše dijastolno očitavanje premašuje 90 mmHg, smatra se da imate hipertenziju drugog stepena.

Razumijevanje ovih brojeva je još važnije, jer ukazuju kada treba preduzeti proaktivne korake za kontrolu krvnog pritiska i očuvanje opšteg zdravlja.

Alkohol i krvni pritisak


Kada je riječ o alkoholu i visokom krvnom pritisku, studija iz 2023. godine objavljena u časopisu Američkog udruženja za srce, Hypertension, pokazala je da prosječna dnevna konzumacija od 12 grama alkohola može povećati sistolni krvni pritisak za 1,25 mmHg.

Ovo povećanje može doseći do 4,9 mmHg sa unosom od 48 grama dnevno, posebno kod muškaraca. Da bismo stvari stavili u perspektivu, u SAD-u, 3,5 deci piva, čaša vina od 140 militara sadrži otprilike 14 grama alkohola.

S obzirom na to da se društvena okupljanja i praznična slavlja često obiluju veselim pićima, može biti izazovno potpuno izbjegavati pijenje. Kako bismo vam pomogli da se snađete u ovim prilikama, potražili smo savjete stručnih ljekara o tome koje vrste alkohola treba izbjegavati ako želite da zaštitite zdravlje svog srca.

Najgora alkoholna pića za visok krvni pritisak


Dr Stiven Nisen, kardiolog iz Klinike Klivlend, ističe da čak i mali porast krvnog pritiska povećava rizik od moždanog udara.

"Mislim da treba jasno jasno staviti do znanja da alkohol nije koristan - malo alkohola vjerovatno nije štetno, ali ne očekujte koristi", objašnjava dr Nisen.

Dr Samuel Matice, asistent profesor u odsjeku za porodičnu medicinu na Medicinskom fakultetu Univerziteta Teksas, objašnjava da alkohol povećava krvni pritisak povećanjem renina, proteina koji sužava arterije, smanjenjem azotnog oksida, jedinjenja koje ih opušta.

Dr Matice takođe identifikuje specifične vrste alkoholnih pića koje su posebno problematične za osobe sa visokim krvnim pritiskom. Pića sa dodatim šećerom, poput onih miješanih sa gaziranim pićima, dezertni kokteli, margarite i pića visokog sadržaja alkohola poput Menhetna, mogu pogoršati efekte povećanja krvnog pritiska od alkohola. Međutim, napominje da je količina konzumiranog alkohola važnija od vrste pića.

Francisco Lopes-Jimenez, MD, kardiolog u Klinici Mayo, objašnjava da konzumiranje više od tri pića u jednom izlasku privremeno može povećati krvni pritisak. Još zabrinjavajuće, redovno prekomjerno pijanstvo, definisano kao četiri ili više pića u roku od dva sata za žene i pet ili više za muškarce, može dovesti do dugoročnog povećanja krvnog pritiska.

Dr Lopes-Jimenez napominje da teški konzumenti alkohola mogu vidjeti značajna poboljšanja u zdravlju smanjenjem unosa alkohola na umjerene nivoe. Ovakva promjena može smanjiti sistolni krvni pritisak za oko 5,5 mmHg i dijastolni pritisak za oko četiri mmHg.