Do petka ujutro mnogi ljudi ili nisu čuli za - ili nisu razmišljali o kompaniji CrowdStrike. No budući da su letovi otkazani, televizijske stanice prestale s emitiranjem, vozovi nisu vozili, a medicinski zahvati odgođeni širom svijeta, ime ove kompanije brzo proširilo internetom.
Dakle, šta je to?
CrowdStrike, koji je osnovan 2011., platforma je kibernetičke sigurnosti temeljena na cloudu čiji softver koriste brojne industrije širom svijeta za zaštitu od hakera i vanjskih provala, piše New York Times.
"Jednom kada se CrowdStrike instalira, on aktivno skenira prijetnje na vašem računaru bez potrebe za ručnim skeniranjem virusa", navodi se u objašnjenju na web-stranici Univerziteta u Denveru, koje ovu platformu nudi studentima i osoblju.
Softver za kibernetičku sigurnost kao što je CrowdStrikeov ima široke privilegije za pokretanje preko računarskog sistema, uključujući osjetljiva područja. To znači da kada se pojave greške, efekt može biti značajan.
CrowdStrike automatski i tiho ažurira svoj sigurnosni softver. Čini se da je manjkavo ažuriranje njegovog softvera Falcon Sensor u petak ujutro dovelo do padova mašina s operativnim sistemom Microsoft Windows i uzrokovalo haos svjetskih razmjera.
U objavi na X, izvršni direktor CrowdStrikea, George Kurtz, potvrdio je da prekid nije bio "sigurnosni incident ili kibernetički napad".
Ažurirani popravak softvera poslan je računarima, ali Lukasz Olejnik, neovisni istraživač i konsultant za kibernetičku sigurnost, rekao je da će prekidi vjerovatno potrajati jer nije jasno kako popraviti računare koja su već pogođeni.
Ovo nije prvi put da je CrowdStrike u vijestima: njegovi analitičari istraživali su kršenje podataka Demokratske nacionalne konvencije 2016. i utvrdili da su dvije grupe ruskih operativaca provalile u DNC poslužitelj.