Islamistički pokret Hizb ut-Tahrir zabranjen je u Njemačkoj prije 21 godinu, ali njegova propagandna mašinerija i dalje djeluje u Austriji.
Ovoj grupi nije dopušteno djelovanje u Njemačkoj od 2003. godine. U Austriji, međutim, Hizb ut-Tahrir može nastaviti s radom, zbog čega je sjedište islamističkog pokreta njemačkog govornog područja premješteno u ovu zemlju u kojoj su zabranjeni samo njihovi simboli, piše austrijski Heute.
U prijevodu naziv Hizb ut-Tahrir znači Partija oslobođenja. Međutim, njihov cilj nema nikakve veze sa slobodom kakvu poznajemo - pokret želi uspostaviti kalifat.
Žene nemaju prava
Šta to znači: ukinuti demokratiju. Jednim potezom ukinite slobode koje definiraju naše zapadnjačke živote. To bi bila stvarnost u kalifatu.
“To je brutalan poredak u kojem žene nemaju nikakva prava, homoseksualne osobe se ubijaju, Židove i kršćane tretiraju kao građane drugog reda”, kaže istraživač ekstremizma Ahmad Mansour uredničkoj mreži Njemačka.
Kazne: kamenovanje, bičovanje, razapinjanje
Ali popis zločina je sve duži: "Takozvani nevjernici poput Jezida se ubijaju, ropstvo je dopušteno, ratovi se vode u ime islama", rekao je stručnjak.
Svako ko ne slijedi stroge zakone šerijata (islamski zakon) u kalifatu suočava se s tjelesnom kaznom kao što su bičevanje, kamenovanje ili razapinjanje na križ.
Grupa je aktivna u 40 zemalja
“Cilj današnje međunarodno aktivne muslimanske organizacije snažnog političkog karaktera, prisutne u preko 40 zemalja, je (ponovno) uspostavljanje islamskog kalifata”, stoji u godišnjem izvještaju Dokumentacijskog centra za politički islam. Naravno, većina njih to želi u muslimanskim zemljama, ali propaganda se vodi i u Austriji.
Shaker Assem, njemački "medijski glasnogovornik" pokreta, vodi web stranicu pokreta na njemačkom jeziku iz Austrije. Influenceri bliski grupi također žele promijeniti svoj svijet. Važno je "okrenuti se od nepravednih vladara u islamskom svijetu kako bi se otvorio put ka kalifatu", stoji u objavama na Instagramu.
Dijametralni zapadnoj demokratiji
Izvještaj o ustavnoj zaštiti za 2023. također nudi pojedinosti o grupi: "Takozvani propovjednici koji govore njemački jezik djeluju u svom okruženju i vrše snažan ideološki utjecaj na svoje sljedbenike. Iz okruženja HuT (napomena: Hizb ut-Tahrir), kako online, tako i offline, šire radikalni islamistički sadržaj koji je suprotan osnovnom austrijskom demokratskom poretku."
Iz Ministarstva unutarnjih poslova za Heute su rekli da Ured za zaštitu ustava prati aktivnosti Hizb ut-Tahrira.
Međutim: "U Austriji nema takozvane zabrane udruživanja kao u Njemačkoj."
Dodaju: "Ukoliko Federalni ured za zaštitu ustava sazna kaznenopravne činjenice, o njima će odmah biti obaviješteno državno tužilaštvo."
Sve više terorističke propagande u Austriji
Godišnji izvještaj dokumentacijskog centra također pokazuje: Od okrutnog terorističkog napada Hamasa na Izrael 7. oktobra (1200 mrtvih, stotine talaca), sve više sadržaja te terorističke organizacije distribuira se i u Austriji.
Primjer je grupa Dar al-Janub. Jedan je govornik opisao masakr Hamasa kao "čin otpora" i "briljantnu vojnu akciju". Predvidio je da se Izrael iz ove situacije neće izvući živ.
Nema distanciranja od terora
"Ono što je zapanjujuće nakon masakra 7. oktobra je da je bilo malo ili nimalo distanciranja od Hamasa i drugih skupina uključenih među mnogim akterima u političkom islamu i njegovom okruženju. Islamistički i ponekad antisemitski narativi ovih terorističkih organizacija također se šire u Austriji", kaže Lisa Fellhofer, direktorica Austrijskog fonda za dokumentiranje vjerski motiviranog političkog ekstremizma.