Nakon što je krajnja desnica uzdrmala politički establišment na izborima na cijelom kontinentu prošlog mjeseca, ti isti, izranjavani čelnici glavne struje skinuli su prašinu sa sebe i oštro ukorili, ponovno imenujući vlastitog veterana u centru na najmoćniju poziciju u Europskoj uniji.
Ursula von der Leyen, 65-godišnja bivša njemačka ministrica odbrane, nagrađena je za upravljanje EU-om kroz burno razdoblje pandemije i rata s još jednim petogodišnjim mandatom na čelu izvršnog ogranka bloka, Europske komisije, piše Politico.
Za majku sedmero djece, koja je danas i baka, to označava kraj duge i mukotrpne kampanje da zadrži posao koji je 2019. godine otela iz relativne zaborava. Tokom svog predstavljanja još pet godina, tražila je kako bi podigla svoj porodični status, utjelovljujući tradicionalne konzervativne vrijednosti desnog centra koje općenito definiraju ortodoksiju u Bruxellesu.
Nema medenog mjeseca za Ursulu
Ali s populističkim i nacionalističkim snagama koje su sada usmjerene protiv europskog političkog mainstreama koji dobivaju zamah širom kontinenta, i preko Atlantika, ona ne bi trebala računati na medeni mjesec.
Do kraja njezina drugog mandata 2029., mogao bi doći i proći još jedan Donald Trump kao predsjednik SAD-a, čelnica krajnje desnice Marine Le Pen mogla bi upravljati Francuskom, a bilo koji drugi populisti mogli bi sjediti za stolom na vrhu EU-a uz Mađarskog Viktora Orbán.
"Bit će to veoma teških pet godina za nju", rekao je visoki zvaničnik EU-a.
Kao prvo, svi u europskoj politici već poznaju von der Leyen. I nisu svi navijači.
Morat će se nositi s kritičarima koji ističu njezin kontrolirajući, tajnoviti i distancirani stil vođenja. Obično se savjetuje s nekoliko pouzdanih savjetnika - koji su obično Nijemci - pa čak i spava u svom uredu, na 13. katu sjedišta Komisije u Bruxellesu.
Kada je pritisak najveći, sklona je najozbiljnije stvari uzeti u svoje ruke, a taj instinkt joj može uzrokovati probleme.
Sporna prepiska sa direktorom Pfizera
Na vrhuncu pandemije, na primjer, von der Leyen je natuknula da je osobno pregovarala o velikom ugovoru o vakcini s izvršnim direktorom Pfizera Albertom Bourlom putem tekstualne poruke na svom mobilnom telefonu, što je dovelo do tekuće tužbe u kojoj se navodi da je prekršila pravila transparentnosti EU-a.
U novije vrijeme, nakon Hamasovog napada na Izrael 7. oktobra prošle godine, loše je procijenila političko raspoloženje u zemljama EU-a sastavši se s premijerom Benjaminom Netanyahuom. To je potaknulo veliku političku krizu, koja je prijetila poništiti njezin kredibilitet baš kad se spremala pokrenuti kampanju za ponovni izbor.
Na desnom krilu europske politike, ona se suočava s kritičarima koji osuđuju njezino prihvaćanje "progresivnih" politika kao što je akcija za borbu protiv klimatskih promjena.
Bit će teže ignorirati svu tu buku sada kada desnica ima veću moć.
Trump protiv kraljice Ursule
Von der Leyenino često neumjereno ponašanje donijelo joj je nadimak "Kraljica Ursula" u Bruxellesu. Europski čelnici i zakonodavci dali su joj drugi mandat dijelom zato što nisu imali drugu održivu opciju. Alternativa bi bila nezamislivo kaotična strka, u kritičnom trenutku za 450 miliona građana EU-a.
Ali kako će von der Leyen, sigurni par ruku Europe, proći u godinama koje dolaze? Budući da se Trumpov povratak u Bijelu kuću u novembru čini vjerovatnijim nego ikad, ona će biti pod teškim pritiskom da održi ravnomjerne transatlantske odnose. U protekle četiri godine došlo je do onoga što se naširoko opisuje kao "zlatno doba" za EU-SAD. odnos pod Joeom Bidenom.
Njezin pomoćnik Björn Seibert blisko je surađivao s Bidenovim savjetnikom za nacionalnu sigurnost Jakeom Sullivanom kako bi koordinirao politike o svemu, od financijske i vojne potpore Ukrajini do politike Kine.
Međutim, Trump je tokom svog prvog predsjedanja uživao u antagoniziranju čelnika EU-a, poput bivše njemačke kancelarke Angele Merkel.
Sada, s izolacionističkim senatorom iz Ohija JD Vanceom kao svojim potpredsjednikom, Trump bi mogao ići dalje postupajući u skladu sa svojim prijetnjama da će smanjiti američko ulaganje u NATO - što je zastrašujuća mogućnost za mnoge europske vlade koje nemaju vlastitu čvrstu odbranu.
Dok su se čelnici EU-a tješili činjenicom da Trump zapravo nije ni na koji značajan način potkopao NATO savez kao predsjednik, ovaj put su spremni da Trump i Vance ispune svoje prijetnje prekinuvši 80 godina staru transatlantsku vezu veza.
Vanceovo imenovanje posebno je zabrinjavajuće za Europu i za von der Leyen. Doista, tvrdnja 39-godišnjeg senatora da ga "nije briga što se događa u Ukrajini" prijeti da će nju i ostale europske proukrajinske čelnike ostaviti same da se suoče s ruskom agresijom.
Osim potencijalnog ugrožavanja transatlantskog sigurnosnog poretka, Trump je pripremio pozornicu za težak gospodarski sukob s EU-om objavivši svoju namjeru da uvede carine od 10 posto na svu uvezenu robu.
Von der Leyen "će biti pogođena s više ekonomskog nacionalizma, trgovinskog rata i protekcionizma od strane Trumpove administracije", rekla je Majda Ruge, stručnjakinja za politiku pri European Council on Foreign Relations, think tanku. "Ono gdje bi mogla uspostaviti pozitivan odnos je Kina, igrajući veliku ulogu u promicanju ekonomske sigurnosti i kontroli izvoza."
Na staloženom njemačkom konzervativcu bit će da se obrani od sveopćeg trgovinskog rata između EU i SAD-a.
Budući da bi se SAD i Europa potencijalno razišli oko politike prema Rusiji, ako Trump pobijedi u novembru, von der Leyen bi dobro proučila jedno područje u kojem bi Bruxelles i republikanska Bijela kuća mogli vidjeti oči u oči - naime Kina, prema Rugeu.
“Doći do Amerikanaca i uvjeriti ih da ona nije suparnik Kini i da udar na Europu carinama nije u njihovom interesu, to je jedna stvar u kojoj ona može utjecati i voditi”, rekao je Ruge.