PLANETA PUNA TAJNI

Istraživanje pokazuje kako bi površina Merkura mogla biti puna dijamanata

Ovi nalazi, objavljeni u časopisu Nature Communications 14. juna, otvaraju nova pitanja o formiranju i evoluciji ove male planete u našem Sunčevom sistemu, prenosi LiveScience.

Merkur je planet pun tajni. Ima neobično jak magnetizam, iako je planet mali i geološki neaktivan. Također ima tamne mrlje koje su identificirane kao grafit, oblik ugljika, što je potaknulo znatiželju naučnika o mogućim unutrašnjim procesima.

Naučnik Yanhao Lin, koji je koautor studije iz Centra za napredna istraživanja nauka i tehnologije visokog pritiska u Pekingu, bio je intrigiran visokim sadržajem ugljika na Merkuru. To je potaknulo istraživanje o tome što se može skrivati ispod površine planeta.

Prema tradicionalnom shvaćanju, Merkur je nastao hlađenjem magme bogate ugljikom i silikatima. Metali su se prvo kondenzirali formirajući jezgru, dok se ostatak magma kristalizirao u plaštu i kori planeta. No, nedavna studija sugerira da je plašt Merkura možda puno deblji nego što se ranije mislilo, što bi stvorilo uvjete pod kojima bi se ugljik mogao kristalizirati u dijamante.

Puno toga otkriva

Belgijski i kineski istraživači, uključujući Linov tim, eksperimentalno su reproducirali hemijske uvjete slične okeanu magme na mladom Merkuru. Pod ekstremnim pritiskom od 7 gigapaskala i temperaturama do 1.970°C, simulirali su uvjete duboko unutar planeta. Rezultati su pokazali da bi pod ovim uvjetima ugljik mogao kristalizirati u dijamante, što bi moglo objasniti tamne mrlje na površini.

Ovi dijamanti, iako su preduboko ispod površine da bi se mogli eksploatirati, mogli bi imati važnu ulogu u stvaranju Merkurovog magnetskog polja. Dijamanti bi mogli poslužiti kao medijatori topline između jezgre i plašta, stvarajući temperaturne razlike koje bi uzrokovale kovitlanje tekućeg željeza i, posljedično, magnetsko polje.

Ovi rezultati mogu pomoći i u razumijevanju evolucije egzoplaneta bogatih ugljikom. Misija BepiColombo, koja će početi istraživanje Merkura 2025. godine, također bi mogla dati nova saznanja o ovom tajanstvenom planetu i njegovim unutrašnjim strukturama.

Ova istraživanja otvaraju nova pitanja o formiranju i evoluciji planeta u našem Sunčevom sistemu te pružaju uvid u moguće sličnosti s drugim planetima, kako unutar tako i izvan našeg sistema.