Oni s istančanim okusom opisat će pistacije blago slatkastog okusa, pikantnog s jedinstvenom aromom te zemljanim, drvenastim i blago cvjetnim notama. Za sve ostale, pistacije jedemo jednostavno zato što su nam fine i odlična su grickalica za razne prilike. Osim u izvornom obliku, koji je ujedno i najbolji, u okusu ovog zelenkastog ploda možemo uživati kao preljev i fil raznim poslasticama. No, postoji dobar razlog zašto bismo ih trebali uvrstiti u svoje salate, granole, deserte i pečenja što češće.
Nutritivni sastav od 100 grama ovog proizvoda kako navodi Calorie King sadrži ukupno 556 kalorija, 28 grama ugljikohidrata, 44 grama masti, 10 grama vlakana i 20 grama proteina. Ovo bogatstvo proteina, vlakana, ali i antioksidansa kojima pistacije obiluju, mogu pomoći našem zdravlju na višestruko načina:
Potiču rast zdravih crijevnih bakterija
Pistacije imaju prebiotička svojstva. Sadrže neprobavljive komponente hrane kao što su dijetalna vlakna, koja ostaju u crijevima i služe kao hrana prirodnim bakterijama. Također sadrže fitohemikalije koje mogu promijeniti sastav mikrobiote. Hrana s prebiotičkim svojstvima može pospješiti rast korisnih bakterija u probavnom traktu. Drugim riječima, mogu pomoći rastu dobrih bakterija u crijevima, a prebiotici su kao i probiotici izuzetno važni našem sustavu. Konačno, pomažu kod probavnih smetnji, a mogu smanjiti rizik od raka i srčanih bolesti.
Podržavaju optimalan nivo šećera u krvi
Ovi su orašasti plodovi odlična grickalica i za osobe s dijabetesom, a to potvrđuju i podaci iz 2023. objavljeni u časopisu Nutrients. Pokazali su kako su osobe s dijabetesom tipa 2 koje su u svojoj dnevnoj rutini obavezno uvrštavale orašaste plodove, imale su niži nivo glukoze natašte za razliku od onih koji su ove plodove jeli povremeno ili ih uopće nisu konzumirali. Nadalje, još je jedno među mnogim istraživanjima pokazalo kako je kod ove populacije koje su svakodnevno jele pistacije kroz mjesec dana, osim poboljšanih vrijednosti šećera, došlo do značajnog smanjenja u nivou holesterola i triglicerida. Pistacije sadrže rezervatrol, antioksidans povezan s boljom razinom glukoze kod osoba s dijabetesom. Kako se navodi u časopisu Diabetes Care, osobe s predijabetesom su nakon redovite konzumacije pistacija imale i bolju inzulinsku rezistenciju kao i poboljšane upalne markere. Protuupalne dobrobiti mogu se pripisati fitohemikalijama iz pistacija, poput fenola, proantocijanidina i flavonoida.
Pomažu sniziti krvni pritisak i održavaju nivo holesterola
Dokazano je da pistacije djeluju na snižavanje holesterola. Ovi orašasti plodovi imaju vlakna i velike količine polinezasićenih i mononezasićenih masti, a sve je to povezano sa zdravim nivoom holesterola i smanjenim rizikom od srčanih bolesti. Istraživanja pokazuju da jedenje pistacija posebno u poređenj s jedenjem drugih orašastih plodova, rezultira nižim krvnim pritiskom.
Čuvaju zdravlje očiju
Među orašastim plodovima pistacije imaju najviši nivo zeaksantina i luteina čija je uloga da štite oči od oštećenja uzrokovanih plavim svjetlom, kao i od makularne degeneracije, nimalo beznačajne očne bolesti koja može uzrokovati gubitak vida.
Saveznik u gubitku tjelesne težine
Budući da su pistacije bogate vlaknima i proteinima, to nam pomaže u osjećaju sitosti. Istraživanje objavljeno u časopisu Appetite otkrilo je zanimljivu činjenicu, a ta je da nam kupovina ovog ploda u ljusci zapravo može pomoći da zavaramo svoj mozak. Istraživanje je pokazalo da su oni koji su grickali pistacije u ljusci koje su, da bi došli do ploda prethodno morali očistiti, u konačnici unijeli manje proizvoda i time doprinijeli gubitku težine.