Očekuje se da će vrućine u mnogim mjestima konačno popustiti tokom vikenda i sljedeće sedmice. Međutim, moguće je da će toplinski val, nažalost, zamijeniti grmljavinsko nevrijeme.
Gotovo dvije sedmice trajao je toplinski val širom Evrope, stoga ne čudi što ljudi traže predah od visokih julskih temperatura. Ekstremne vrućine koje su ovog mjeseca pogodile mnoge južne i istočne evropske zemlje djelomično su uzrokovane valom vrućeg zraka iz Sjeverne Afrike.
Zbog ekstremnih vrućina u Italiji je preminulo više ljudi, a upozorenja na takve uvjete i dalje su na snazi za zemlje od Portugala do Rumunije i Kipra. Ipak, očekuje se da će vrućine u mnogim mjestima konačno popustiti tokom vikenda i sljedeće sedmice. Stručnjaci su komentirali kako i zašto je došlo do ovih vrućina, piše Večernji.hr.
"Sve to ima veze s prilično upornim vremenskim obrascima velikih razmjera. Južni i istočni dijelovi Evrope bili su pod onim što nazivamo grebenom visokog pritiska, također poznatom kao toplinska kupola, u osnovi veliko područje visokog pritiska s dosta vrlo toplog zraka koji se ne kreće mnogo", objašnjava za Euronews Lars Lowinski, meteorolog u meteorološkoj službi Weather & Radar.
S druge strane, područja bliža Atlantiku imaju niži pritisak, što donosi hladnije i promjenjivije vrijeme. Sjeverna Evropa je pošteđena velikih vrućina zahvaljujući mlaznoj struji, brzom pojasu vjetra u višim slojevima atmosfere, koji razdvaja topla i hladna vremenska područja.
"Tamo gdje se susreću dvije zračne mase - od južne Francuske i Alpa do baltičkih država - bilo je nekoliko ciklusa jake kiše i jakih grmljavinskih oluja s velikim gradom i jakim vjetrovima", dodaje Lowinski.
Temperature su bile oko 6-12 stepeni iznad prosječnih vrijednosti za ovo doba godine, što je raspirivalo šumske požare i zahtijevalo rekordnu potrošnju energije. Neka područja su usvojila posebne planove za grijanje, uključujući otvaranje klimatiziranih prostora i zabranu rada na otvorenom radi zaštite ljudi.
Neuobičajeno toplo vrijeme će se nastaviti još nekoliko dana, prema Weather & Radaru, s temperaturama ponovo na 35-40 stepeni Celzijusa u mjestima kao što su Srbija, Italija, Albanija, Grčka, Rumunija i Bugarska. No, dobra je vijest da je najgore od ove ekstremne vrućine sada iza nas, kaže Lowinski, a trend za nedjelju i sljedeću sedmicu ukazuje na postepeni pad temperatura koje će više sličiti vremenskim uvjetima za ovo doba godine.
"Ovaj prodor hladnijeg i svježeg zraka početkom sljedeće sedmice također bi mogao izazvati jake oluje s grmljavinom, posebno širom Balkana", kaže on.
No, predviđanje toplinskih valova - posebno njihovog intenziteta i trajanja - ostaje izazov, a stručnjaci nisu sigurni što nas čeka u ostatku ljeta. Međutim, viši meteorolog AccuWeathera Tyler Roys kaže da je malo vjerovatno da ćemo vidjeti ponavljanje ovosedmične vrućine.
Za Lowinskog je veći izazov komuniciranje rizika koji dolaze s dugotrajnim toplinskim valovima. "Ekstremne, a ponekad i rekordne, temperature koje smo vidjeli u proteklih nekoliko dana također su jasan pokazatelj da klimatske promjene pogoršavaju ove vrućine", kaže on i zaključuje:
"Topinski valovi sada imaju tendenciju biti intenzivniji, a to uključuje i noćne temperature. Prenošenje tog rizika i kako pripremiti ljude, životinje i infrastrukturu (mislimo na klimatizaciju i dodatno opterećenje na električnim mrežama, naprimjer) postaje sve važnije", poručio je.