Ovo je njeno vrijeme. U breskvi, slatkom voću bogatog okusa možemo uživati od juna pa sve do kraja augusta kada je i njen vrhunac sezone. Originalno potječu iz Kine, a uz kajsije, šljive, bademe, višnje i trešnje pripadaju porodici ruža Rosaceae. Osim što u njenom sočnom okusu možemo uživati samostalno kao dio ukusnog međuobroka, nije neobično pronaći je i kao sastojak raznih smoothieja, sladoleda i ostalih desertnih poslastica.
Carstvo vitamina i minerala
Oko 150 grama ovog ploda sadrži svega 58 kalorija, 14 grama ugljikohidrata, manje od jednog grama masnoće, jednog grama proteina i dva grama vlakana. Breskva je bogata vodom te ima visoki sadržaj karotena. Od vitamina sadrži vitamin A, B1, B2, B6, C i E te lepezu minerala; kalcij, kalij, fosfor, sumpor, željezo, magnezij, mangan i bakar. Uz to, ovo je voće prepuno antioksidansa koje štite naše tijelo od starenja i raznih bolesti. Što je breskva svježija i zrelija, to sadrži više antioksidansa.
Osam zdravstvenih dobrobiti breskve
Ne treba zanemariti ni zdravstvene dobrobiti koje pruža. Ipak, važno je da breskva bude prirodna, a ne tretirana raznim pesticidima i herbicidima.
Zdravlje očiju
Zbog bogatog izvora beta karotena, spoja koji se u tijelu pretvara u vitamin A, konzumiranje breskvi doprinijet će zdravlju očiju. Ovaj spoj također pomaže u sprječavanju noćnog sljepila i makularne degeneracije povezane sa starenjem.
Zaštita od toksina
Breskve su odličan pomagač u čišćenju crijeva, bubrega, želuca i jetre od toksina. Visoki sadržaj vlakana izbacuje sav otrovni višak otpadnih tvari iz debelog crijeva i pomaže u zaštiti od raka debelog crijeva. Njihova konzumacija doprinosi redovitoj probavi i smanjenju rizika od zatvora.
Pomaže kod mršanja
Breskve sadrže prirodne voćne šećere koji zadovoljavaju potrebu za slatkim, a samim time i smanjuju potrebu za raznim, nezdravim slatkišima. Čaj od breskvinog cvijeta koristi se u raznim kulturama za mršanje.
Bori se protiv raka
Breskve su nevjerojatno bogate antioksidansima. Konkretno, kora i meso breskve bogati su karotenoidima i kafenom kiselinom, vrstama antioksidansa za koje su studije utvrdile da imaju antikancerogena svojstva. Dodatno, istraživanja u epruveti i na životinjama također su pokazala da spojevi u sjemenkama breskve mogu ograničiti rast nekancerogenih tumora kože i spriječiti njihovo pretvaranje u one kancerozne. Polifenoli kojima također obiluju, mogu smanjiti i ograničiti rast i širenje stanica raka.
Smanjuje rizik od srčanih bolesti
Željezo i vitamin K koje breskva sadrži, dvije važne tvari u održavanju zdravlja srca. Vitamin K sprječava zgrušavanje krvi i štiti od bezbroj srčanih bolesti dok željezo održava krv zdravom i snažnom te sprječava anemiju uzrokovanu nedostatkom željeza. Likopen i lutein u breskvama također značajno smanjuju rizik od razvoja srčanih bolesti.
Čisti bubrege
Kalij koji se nalazi u breskvama odličan je saveznik u smanjenju bubrežnih bolesti i čišćenju mjehura. Konzumiranje breskvi pomoći će u prevenciji upale bubrega i raznih drugih bubrežnih bolesti, kao i učinkovitom uklanjanju bubrežnih kamenaca.
Saveznik je zdrave kože
Nivoi vitamina C u ovom voću (oko 17 posto dnevne vrijednosti u 150 grama breskve) pogoduje mladolikosti kože, a uz to pomaže u održavanju imunosnog sistema. Breskve usporavaju proces starenja pa smanjuju stvaranje finih linija i bora na koži. Utrljavanje ovog voća na kožu kao masku dodatno će nahraniti i osvježiti vašu kožu izvana.
Može smanjiti simptome alergije
I za ovo su dobre. Breskve mogu ublažiti simptome alergije. Kada je naše tijelo izloženo alergenu, ono oslobađa histamine ili hemikalije koje proizvodi naš imunosni sistem kako bi se tijelo oslobodilo alergena. Histamini su dio odbrambenog sistema i izazivaju simptome alergije kao što su kihanje, svrbež ili kašalj. Istraživanja pokazuju da breskve mogu pomoći u smanjenju simptoma alergije sprječavanjem oslobađanja histamina u krvi. Međutim, potrebna su dodatna istraživanja kako bi se utvrdila jačina tih učinaka kod osoba s alergijama.
Breskve ili nektarine?
Jednako su fine, međutim, ne vole ih svi jednako. Glavna razlika između ove dvije vrste voća je nedostatak dlačica na kori nektarina. Nektarine mogu biti i manje od breskvi i imati više crvene boje izvana i više arome. Osim toga, nektarine sadrže sve hranjive sastojke breskve, ali čak i više od toga. Imaju duplo više vitamina A, nešto više vitamina C i znatno više kalija nego breskve.