Grčka obalna straža odbacila je u ponedjeljak optužbe turskog ministarstva odbrane da je vratila migrante s otoka Lezbosa na tursku teritoriju.
Ranije je tursko ministarstvo odbrane objavilo video snimak drona na platformi X koji prikazuje operaciju grčke obalne straže, dodajući da grčko plovilo gura čamac s migrantima sa sjevera otoka Lezbos u turske teritorijalne vode.
"Zapovjedništvo naše obalne straže odmah je obaviješteno, a dotične imigrante spasio je brod obalne straže koji je stigao u to područje", saopćilo je tursko ministarstvo odbrane na X-u.
2To ni na koji način nije uzvraćanje, to je otkrivanje i sprječavanje ilegalnog ulaska u grčke teritorijalne vode", izjavio je visoki zvaničnik grčke obalne straže.
Grčku, jednu od kapija u Evropsku uniju za izbjeglice i migrante s Bliskog istoka, Azije i Afrike, humanitarne grupe optužuju za prisilno izbacivanje migranata na njenim morskim i kopnenim granicama, također poznato kao nezakonita praksa "odbacivanja".
Grčka i Turska, saveznici u NATO-u, dugo su u sukobu oko niza spornih pitanja, uključujući gdje počinju i završavaju njihovi kontinentalni pojasovi, energetski resursi, letovi iznad Egejskog mora i etnički podijeljeni otok Kipar.
Najnoviji incident dolazi dva dana nakon 50. godišnjice turske invazije na dio otoka nakon kratkog državnog udara inspiriranog Grčkom.
Kiparski Grci žele ponovno ujedinjenje u federaciju. Kiparski Turci traže dvodržavno rješenje.
Situacija ostaje emocionalni okidač za obje zemlje, frustrirajući ambicije Ankare da se pridruži Evropskoj uniji, i ometa energetski potencijal u istočnom Mediteranu zbog protivrječnih pretenzija.
Dva su se susjeda u 2023. godini usuglasila obnoviti svoj odnos, utvrđujući plan za ulazak u novu eru bližih veza, prenosi Reuters.