Mostar

Nikšić na otvaranju konferencije povodom godišnjice obnove Starog mosta: Naša budućnost je u Evropskoj uniji

Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić poručio je danas da naša zemlja sa svojim ljudskim, prirodnim i kulturnim resursima ima pravo vjerovati u budućnost koja joj pripada u Evropskoj uniji. Federalni premijer kazao je ovo obraćajući na današnjem otvaranju Međunarodne konferencije „Mostar 2024 - Dijalog za budućnost“, koja se održava povodom obilježavanja 20. godišnjice obnove Starog mosta u Mostaru.

Istakao je da je osnovni smisao historije, iz koje ljudi trebaju učiti, da pomogne da se razumije prošlost u njenoj istinskoj zamršenosti.

"Jasno je da u ovom trenutku nama ne treba bolja prošlost, nego bolja budućnost. Mi prošlost ne možemo promijeniti, ali možemo graditi bolju budućnost ukoliko istinski razumijemo prošlost, ma kako ona bila teška i bolna. Danas se često govori o suočavanju s prošlošću, ali to znači argumentirani dijalog o prošlosti s ciljem da se ne ponavljaju stare istorijske greške koje su našoj zemlji donijele puno bola i patnje. Iz te naše prošlosti, njene zamršenosti i složenosti, jedan je stub, jedna konstanta koja nam ukazuje na put kojim trebamo ići, a to je naša kulturna baština", kazao je premijer Nikšić.

Naglasio je da su naši spomenici kulture podsjetnik i zalog generacija prije nas, koji nas podsjeća na najsvjetliju stranu naše prošlosti, te upućuje u budućnost kakvu trebamo graditi, a to je budućnost zajedništva, izgradnje zajedničkog društva kao društva bogatstva raznovrsnosti.

"Vjerujem da smo svi svjesni kako nama historija treba pomoći da kroz dijalog i bolje razumijevanje prošlosti gradimo bolju budućnost, a ne da prošlost kreira talačku krizu za našu svakodnevicu zbog koje gubimo najvredniji ljudski kapital. Zato je u dijalogu za budućnost posebno u BiH velika odgovornost na političkim strukturama koje moraju prestati zloupotrebljavati ili iskrivljavati prošlost - rekao je premijer Federacije BiH.

Dodao je da je naša baština bjelodan dokaz da živimo jednu sudbinu, jedno društvo i jednu bh. kulturu, protkanu rijetko viđenom raznovrsnošću i pluralnošću.

"Nije zato slučajno da je u temelje savremenog uređenja bosanskohercegovačkog društva ugrađena obaveza obnove i brige za kulturnom baštinom kao preduvjetom izgradnje mira i razvoja svijesti o integralnom razumijevanju naše kulture i historije kao jedinstvenog, bosanskohercegovačkog iskustva. Na kraju, mi ne želimo budućnost koja će prekinuti veze sa prošlošću, ali sam siguran da naša zemlja koja ima i ljudske, prirodne i kulturne resurse ima pravo vjerovati u budućnost koja joj pripada u Evropskoj uniji i na taj način potvrditi da vjeruje u ljepotu svojih snova", poručio je premijer Nikšić.

Federalni premijer danas predsjedava i ekspertnim panelom o očuvanju kulturne baštine, a čiji pokrovitelj je i Vlada Federacije BiH.

Cilj Međunarodne konferencije, za koju se očekuje da postane tradicionalni godišnji događaj u Mostaru, je promocija pomirenja i suživota, jačanje regionalne i međunarodne saradnje, rasprava o intergaciji u Evropsku uniju, te očuvanje kulturne baštine, kao i ekonomski razvoj i trgovina. Na konferenciji učestvuju brojni domaći i strani dužnosnici, među kojim su i predstavnici zemalja zapadnog Balkana, kao i predstavnici Ujedinjenih naroda, te Svjetske banke, ali i akademici i predstavnici nevladinog sektora.
Uz premijera Federacije BiH Konferenciji prisustvuju i federalni ministri Toni Kraljević, Nerin Dizdar, Andrijana Katić, Jasna Duraković, Amir Hasičević, Kemal Hrnjić i Vedran Škobić.

U organizaciji obilježavanja 20. godišnjice obnove Starog mosta u Mostaru, kao i Međunarodne konferencije, učestvuju Predsjedništvo BiH, Ministarstvo vanjskih poslova BiH, Vlada Federacije BiH, Grad Mostar uz saradnju sa UN-om, UNESCO-om, Svjetskom bankom, te Centar za mir i multietničku saradnju, te drugi partneri.