U Mostaru je održana centralna manifestacija obilježavanja 20 godina od obnove Starog mosta, spomenika mira i simbola zajedništva te UNESCO-ove svjetske baštine, kojoj su prisustvovali predstavnici UNESCO-a i Svjetske banke, ambasadori država Evropske unije i svijeta, kao i predstavnici organizacija, diplomatskog, političkog i kulturnog života te brojni građani.
Na platou ispod Staroga mosta svečanost je, u organizaciji Grada Mostara, započela himnom Bosne i Hercegovine u izvedbi ansambla Mostarske kiše i kratkim filmom o obnovi mosta čiji je narator bio glumac Nedžad Maksumić.
Bezvremenski simbol
Obraćajući se prisutnima, predsjednik Gradskog vijeća Grada Mostara Salem Marić rekao je da je Stari most simbol postojanja i slojevite povijesti na ovom prostoru, dio kulture i identiteta te vječni pečat koji nas utiskuje u najznačajnija djela i baštinu svijeta.
"Kao takav nam je podrška da budemo prepoznati i uvaženi na mjestu velike kulturne i ekonomske scene svijeta. Stari most spaja obale i ljude, živote i sudbine. Namijenjen da služi dobru i spaja ljude, stvoren da zadivi i da se istakne u svijetu briljante gradnje i arhitekture postao je bezvremenski simbol. On je naša identitetska osnova, svjedok najboljeg ali i najgoreg vremena kojeg smo proživjeli", rekao je Marić.
Podsjetio je na to da je 2005. godine, godinu dana nakon obnove, Stari most upisan na UNESCO-ovu listu čime je pozicionirao Mostar na mapu najznačajnijih mjesta.
"Naš Stari most prima u svoje okrilje i na svoj luk građane iz cijelog svijeta. Večeras Stari most, Mostar i njegovi građani uspravno i ponosno stoje s velikom vjerom da zajedno koračamo u mirnu i bolju budućnost. Neka vječno živi Stari most, ideja mira i zajedničkog života, neka je ponosan Mostar i naša domovina Bosna i Hercegovina", naglasio je Salem Marić.
Snaga saradnje
Šef ureda Svjetske banke u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori Christopher Sheldon kazao je kako ovaj drevni most, simbol otpora, jedinstva i nade, ima posebno mjesto u srcima stanovnika Mostara i šire.
"Obnova Starog mosta predstavljala je više od pukog projekta rekonstrukcije, predstavljala je nadu u vremenima oporavka i ponovne izgradnje nakon ratnih razaranja. Izuzetno smo ponosni što smo bili dio te priče. To što večeras ovdje stojimo podsjeća nas na snagu saradnje. Uspješna rekonstrukcija mosta bila je omogućena zajedničkim naporima i partnerstvom stanovnika Mostara, mostarskih vlasti i međunarodne zajednice", dodao je Sheldon.
Kaže da je obnova mosta postala globalni simbol pomirenja i očuvanja kulturnog naslijeđa koji sada, prema procjenama, privlači oko milion i po turista godišnje što obilježava oporavak turizma i ekonomskog razvoja zemlje.
"Stari most podsjetnik je svijetu koliko su mir i jedinstvo važni. Ovaj most, nekada srušen, sada stoji snažan kao svjedočanstvo onome što možemo postići kada nas ujedine zajednička vizija i cilj.
Neki su spomenici toliko simbolični da utjelovljuju duh mjesta, Stari most u Mostaru jedan je od takvih spomenika", rekao je u svom obraćanju zamjenik generalne direktorice UNESCO-a Qu Xing. Mostarski Stari most pokazuje, dodaje on, da ruševine prije ili kasnije moraju ustupiti mjesto obnovi.
"Jer napad na baštinu znači potkopavanje određene vizije čovječanstva. To znači preferirati fragmentiranu i razlomljenu viziju svijeta. Ali obnavljanjem spomenika, poticanjem međunarodne solidarnosti, možemo ponovno izgraditi mogućnost mira. To je ono što UNESCO vjeruje, to je ono što UNESCO čini", zaključio je.
Grad primjer
Tokom večerašnje svečanosti, gradonačelnik Mario Kordić i predsjednik Gradskog vijeća Salem Marić dodijelili su zahvalnice UNESCO-u, Svjetskoj banci, Evropskoj uniji u Bosni i Hercegovini, Kraljevini Nizozemskoj, Republici Italiji, Republici Turskoj i Republici Francuskoj za izuzetan doprinos obnovi Staroga mosta.
Gradonačelnik Kordić rekao je da je obnova Starog mosta trebala biti početak suživota nakon nesretnih 1990. godina.
"Nažalost, zapeli smo u političkom ulju i pričama koje nas nisu htjele pustiti. Kako ćemo živjeti u Mostaru ne ovisi o strancima niti o bilo kome drugom, nego ovisi o Mostarcima i svima nama. Hvala najboljim građanima u Bosni i Hercegovini, mojim Mostarkama i Mostarcima bez kojih zadnje četiri godine ne bi mogli od grada slučaja napraviti grad primjer za BiH i za cijelu Evropu", poručio je Kordić.
Nakon uručenih zahvalnica, program je nastavljen svečanim skokom sa Starog mosta uz bakljadu, što je pratio i spektakularni vatromet, a završen je koncertom popularne grupe Hari Mata Hari.