Ustavni sud Bosne i Hercegovine jučer je privremeno stavio van pravne snage Izborni zakon Republike Srpske.
Ovom se odlukom zakon se supendira od dana njegovog stupanja na snagu, 17. jula ove godine, pa do konačne odluke Ustavnog suda o zahtjevu za ocjenu ustavnosti.
Žučne reakcije
Kao što se očekivalo, naišlo je to na žučne reakcije ekipe okupljene oko predsjednika RS Milorada Dodika i njegovog SNSD-a.
Među prvima na odluku Ustavnog suda se obrušila predsjedavajuća Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić.
Ona tvrdi, kako prenosi RTRS, "da nepotpun, neustavan sastav Ustavnog suda BiH ne štiti Ustav BiH. Dodaje da je na sceni raspakivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma i derogiranje institucija Republike Srpske".
"Svi oni koji opstruišu rad Vlade RS, pravo na odlučivanje poslanicima u Narodne skupštine RS su rušitelji dejtonske BiH, oni koji raspakuju Opći okvirni sporazum za mir u BiH, te trasiraju put unitarnoj BiH", kaže Vulić.
Sve je začinila dodavanjem imena visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta za kojeg kaže da je "čovjek bez legitimiteta koji sve lične frustracije i potrebe zadovoljava kroz mehanizam iživljavanja nad srpskim narodom".
"Nevjerovatna odluka"
Potrebu da se oglasi osjetio je i predsjednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić.
On kaže da "odluka krnjeg Ustavnog suda BiH o privremenom stavljanju van pravne snage Izbornog zakona RS predstavlja hibridni rat i pokušaj izazivanja krize i sukoba".
Posebno ga je iritiralo to što je Ustavni sud odluku donio na zahtjev Denisa Zvizdića, zamjenika predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.
"Za nas je nevjerovatna odluka Ustavnog suda BiH, pogotovo zbog brzine kojom su to učinili, kao da su oni portirska služba Denisa Zvizdića", zaključio je Stevandić.
"Obračun sa RS"
Poslanik SNSD-a u Parlamentu RS Srđan Mazalica također nije "štedio riječi".
"Postavlja se pitanje koliko zakona u Federaciji BiH čeka na razmatranje, dok se Ustavni sud BiH ne obračuna sa RS i našom odlučnošću da štitimo ustavni poredak", rekao je Mazalica, koji tvrdi da "Izborni zakon RS ima ustavni osnov".
"Čak je usklađen i sa prvim članom Izbornog zakona BiH. Nismo zadirali u nadležnosti CIK-a BiH. S druge strane, krnji Ustavni sud BiH je izbacio sudije iz Republike Srpske iz kvoruma o odlučivanju, kršeći svoja pravila toliko očigledno i brutalno da je to jasno i studentu prve godine prava", rekao je Mazalica.