Klub zastupnika Socijaldemokratske partije (SDP) BiH danas je u Parlamentu Federacije BiH pokrenuo inicijativu za hitno donošenje lex specialis zakona kojim bi se osigurao i omogućio nesmetan rad, odnosno su/finansiranje sedam institucija kulture od značaja za državu BiH.
Predsjednik Kluba SDP-a u Zastupničkom domu Federalnog parlamenta Damir Mašić je u izjavi za medije kazao da je inicijativa upućena Federalnom ministarstvu nauke i obrazovanja, Federalnom ministarstvu kulture i sporta, te Vladi FBiH.
Mašić je podsjetio da je prije 20 i više godina Vlada FBiH imenovala privremene upravljačke strukture na osnovu kojih su institucije kulture nastavile da funkcioniraju. Godine 2014. godine odobren im je budžet u iznosu od 1,9 miliona KM. Tadašnji budžet Federacije BiH bio je 2,5 milijarde, sada je 7,5 milijardi KM.
"Bez obzira na to što se država bezobzirno ponaša prema tim institucijama, i što ne postoji politička volja iz drugog entiteta za rješavanje problema, uz iznimku pozitivnog primjera Kanton Sarajevu koji je usvojilo lex specialis zakon o finansiranju tih institucija, smatramo da to treba uraditi na nivou FBiH", istakao je Mašić.
Očekuje da će prevladati razum i volja ministarstava te da će vrlo brzo u Parlamentu FBiH biti zakon kojim će se osigurati sufinansiranje tih ustanova.
Inicijativom se, kako se navodi, zadužuju Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke, Federalno ministarstvo kulture i sporta i Vlada Federacije Bosne i Hercegovine za pripremanje i hitno upućivanje u paralamentarnu proceduru lex specialis zakona kojim bi se osiguralo sufinansiranje rada, nesmetano funkcionisanje i obavljanje djelatnosti sedam institucija od naučnog i kulturnog značaja za Bosnu i Hercegovinu.
"Nažalost, zbog kontinuirane nebrige državnih organa vlasti prema sedam institucija od naučnog i kulturnog značaja za Bosnu i Hercegovinu čija osnivačka prava od potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma državni organi ne žele da konzumiraju dio ovih ustanova od izuzetnog značaja za cijelu državu ponovo se suočavaju sa ozbiljnim problemima u radu zbog nedostatka sredstava te im prijeti čak i zatvaranje.
Obzirom da je Vlada Federacije Bosne i Hercegovine prije više od dvije decenije imenovala privremene upravljačke strukture, te da su prije deset godina od strane Federalnog ministarstva obrazovanja i Federalnog ministarstva kulture i sporta uspostavljeni transferi za sufinansiranje ovih ustanova, a da su se u međuvremenu pojavili problemi za dodjelu sredstava putem istih, odgovornost za prevazilaženje nastale situacije od strane Federacije BiH je još veća", stoji u inicijativi.
Donošenjem lex specialis zakona, po uzoru na sličan zakon koji je već usvojen od strane Skupštine Kantona Sarajevo, utvrdio bi se tačan način finansiranja i osigurali bi se redovni godišnji transferi ovim ustanovama čime bi se otklonili trenutni problemi zbog kojih iste moraju federalnim ministarstvima aplicirati na projekte iz čijih sredstava ne mogu isplaćivati plate niti ta sredstva koristiti za obavljanje svojih redovnih aktivnosti, zaključuje se u inicijativi Kluba zastupnika Socijaldemokratske partije u Parlamentu Federacije BiH.